Цукровий діабет

Напевно, еволюція захворюваності на цукровий діабет являється прекрасною ілюстрацією до теми “Патології цивілізації”. Якщо раніше в структурі хворих діабет 1-го та 2-го типів ділились порівну, сьогодні приблизно ¾ пацієнтів мають саме інсулінонезалежний варіант. А це значить, що на їх лікування держава витрачає більше коштів, вони частіше стикаються з ускладненнями, але при цьому хворим на “набутий” діабет легше нормалізувати рівень глюкози в крові. В цій статті ми розкажемо, як запідозрити ЦД у себе або рідних, до якого спеціаліста звернутись та чи потрібно кожній людині здавати аналіз на модний та популярний інсулін?

Що таке цукровий діабет?

Ця патологія, одна з найбільш розповсюджених у сучасному світі, є однією з головних причин втрати працездатності серед людей середнього віку. Патогенез ЦД доволі складний, але суть полягає в порушенні обміну глюкози – головного джерела енергії для організму. При діабеті обох типів рівень цукру в крові коливається доволі стрімко, бо виникають проблеми в роботі інсуліну – єдиного гормона, який здатний знижувати рівень глюкози. При цьому з’являються ускладнення, пов’язані з швидкими або відстроченими наслідками неадекватної глікемії.

Зокрема, при гіпоглікемії (коли цукру в крові не вистачає) людина втрачає свідомість та навіть може впасти в кому через дефіцит енергії. При гіперглікемії з часом пошкоджуються нервові волокна та судини, що призводить до нейропатії (нервових порушень), ангіопатії (склеювання судин, ушкодження сітківки) або нефропатії (руйнування фільтруючого апарату нирок). Цукровий діабет – це бомба сповільненої дії, а ще це один із “ласкавих вбивць”.

Класифікація цукрового діабету

Глобально групу захворювань можна розділити на цукровий діабет 1 типу та 2 типу. В першому випадку організм страждає від дефіциту інсуліну, який з різних причин не виробляється підшлунковою залозою. В другому випадку інсуліна достатньо, але до нього виникає так звана резистентність. Тобто він не так ефективно впливає на рівень цукру, як у здорових людей. Саме тому цукровий діабет 1 типу називають юнацьким або інсулінозалежним, а цукровий діабет 2 типу – інсулінонезалежним.

Окремо виділяють гестаційний діабет, який вражає вагітних жінок та зазвичай зникає після пологів. Ендокринолог обов’язково проводить диференційну діагностику із маніфестуючим інсулінонезалежним цукровим діабетом, адже від цього напряму залежить лікувальна тактика.

Симптоми цукрового діабету

Якщо звернутись до історії, перші згадки про цукровий діабет стосуються двох найбільш помітних симптомів: поліурії (збільшенням кількості сечі) та полідипсії (спраги). Перший прояв – компенсаторна реакція у відповідь на підвищення рівня глюкози в крові. Другий – фізіологічна відповідь на зневоднення. Але також можна виділити низку малих і неспецифічних проявів:

Якщо звернутись до історії, перші згадки про ЦД стосуються двох найбільш помітних симптомів: поліурії (збільшенням кількості сечі) та полідипсії (спраги). Перший прояв – компенсаторна реакція у відповідь на підвищення рівня глюкози в крові. Другий – фізіологічна відповідь на зневоднення. Але також можна виділити низку малих і неспецифічних проявів:

 • Сухість у роті.
 • Втрата ваги (характерно для 1-го типу).
 • Підвищена пітливість.
 • Синдром діабетичної стопи – специфічний комплекс симптомів, які стосуються змін стоп діабетиків (сухість шкіри та тріщини, деформація кісткових структур, втрата чутливості, грибкові ураження нігтів, гіперкератози).
 • Зниження гостроти зору.
 • Болі в попереку.

Діагностика цукрового діабету

Дуже часто цукровий діабет – спадкова хвороба. Це стосується і 1-го, і 2-го типів. Тому пацієнти с груп ризику мають обов’язково проходити скринінг. В тому числі, згідно останніх рекомендацій, періодично визначати рівень інсуліну в крові. Але перша та найбільш ефективна діагностична процедура для виявлення діабету – визначення глюкози крові. Цей аналіз входить в перелік загальноклінічних та виконується безкоштовно при підписанні декларації з сімейним лікарем МЕДІЛЮКС. При підозрі на ЦД також проводять:

 • Глюкозотолерантний оральний тест.
 • Аналіз на глікозильований гемоглобін (гліо, HbА1с).
 • Гормональні дослідження.
 • УЗД підшлункової залози.
 • Визначення глюкози та ацетону в сечі.
 • Ліпідограму.
 • Визначення ІМТ.

Чи можна вилікувати цукровий діабет?

Дієта – ефективний, але не рятівний метод лікування ЦД. По-перше, юнацький діабет не залежить від маси тіла пацієнта, тому його лікування без інсуліну неможливе. По-друге, сьогодні інсулінотерапію ефективно додають в схему лікування хворих на ЦД 2 типу. Також такі пацієнти обов’язково приймають цукрознижуючі препарати, вітаміни групи В, ліки для відновлення мієлінової оболонки нервових волокон, препарати для покращення реологічних властивостей крові та зниження рівня холестерину. Компенсація рівню глюкози в крові – справжнє випробування і для хворого, і для лікаря. Тому ми рекомендуємо звертатись тільки до кваліфікованих та сучасних спеціалістів. Таких, які ведуть прийом в ЛДЦ МЕДІЛЮКС.

Лікар-ендокринолог в ЛДЦ МЕДІЛЮКС

severyn

Северин Оксана Володимирівна

Лікар-ендокринолог


Наші ціни на послуги Лікаря-ендокринолога в ЛДЦ МЕДІЛЮКС

Послуги лікаря-ендокринолога Ціна, грн
Консультація ендокринолога
400
Повторна консультація протягом місяця (за рекомендацією лікаря)
250

Телефонуйте зараз!

0 (800) 330 130

Відгуки

Що про нас говорять наші відвідувачі:

Дякую привітному персоналу та організацію на вищому рівні! Робила УЗД-задоволена усім. Співвідношення ціна/якість. Мої рекомендації.
Лєна Цибулько
Лєна Цибулько
2020-10-12
Швидко і без черг виконали мрт , отримав заключення , результати якого професійно описали і пояснили Всім рекомендую обрати дану клініку
Назар Данілевич
Назар Данілевич
2020-10-12
Дуже класний та інформативний панорамний рентген. Дякую
Vlad Dovzhenko
Vlad Dovzhenko
2020-10-12
Быстрая запись по телефону, удобное время приёма, даже в выходные дни, без очередей. Приветливый администратор провела прям к врачу. Я делала УЗИ молочной железы, врач провела процедуру комфортно и профессионально. Результат получила через 20 минут. Всё понравилось, буду обращаться ещё.
Алиса Попова
Алиса Попова
2020-10-12
Швидко та якісно
Сергей Чухриенко
Сергей Чухриенко
2020-10-12
Вчьора робила рентген шийного відділу хребта в Меділюксі на Литвинка , 5 . Залишилась дуже задоволена !!!! В порядку живої черги швиденько вдалось зробити рентген ! Комфортна атмосфера!Ренгенолог професіонал своєї справи ! Ренгенапарат реально найкращий у місті ! Якість знімків " як з атласу анатомії" ! Дякую! Рекомендую! Доречі Меділюкс працює з 8.00 по 24.00 без вихідних , тому в найближчий час можна зробити МРТ і у неділю діє знижка 20 відсотків .?
Taiciya Kudyna
Taiciya Kudyna
2020-10-08
Дякую усiм,робили МРТ для дитинки 3роки персонал приемний,вiчливий усе пройшло добре(Лiкарям якi робили дану процедуру окрема подяка???)
Максим Синчук
Максим Синчук
2020-10-05
Удобное время работы ,оперативное предоставление результатов ,вежливые администраторы и квалифицированный персонал и очень внимательное отношение к посетителям .Всем рекомендую
Виктория Руднева
Виктория Руднева
2020-09-24
Приємно здивована, персонал дуже привітний, все чітко, швидко, якісно???
Влада Гладич
Влада Гладич
2020-09-23
Высококвалифицированные врачи и приветливый персонал. Соотношение цены и качества. Рекомендую
Елизавета Купцова
Елизавета Купцова
2020-08-05
Контакти

Запис онлайн та адреса
нашого медичного центру

Вінниця

Форма для запису