Діафрагмальна грижа

Не всі знають, що грижі з’являються не тільки на черевній стінці та в хребті. Випинання з виходом вмісту стосується усіх анатомічно слабких місць. Існують грижі нижніх повік, стегнового каналу, попереку і, звичайно ж, стравохідного отвору діафрагми. Підступність діафрагмальної грижі в тому, що її не видно неозброєним оком. А між іншим, захворювання дає доволі яскраву і, при цьому, неспецифічну симптоматику, тому пацієнт може довгий час страждати і не здогадуватись про причини. На щастя, в МЕДІЛЮКС є спеціалісти, які можуть вчасно діагностувати дану патологію та розпочати її лікування. При підозрі на діафрагмальну грижу в першу чергу рекомендуємо звернутись до гастроентеролога з метою проведення диференційної діагностики грижі стравоходу з іншими захворюваннями ШКТ.

Що викликає діафрагмальну грижу?

Діафрагма – це м’язевий орган, який розділяє грудну і черевну порожнини. Вона має безліч функцій, але головні – запобігання розгерметизації грудної клітки та участь в акті дихання. Під час видиху діафрагма скорочується, внаслідок чого її куполи підіймаються і стискають легені. Але вздовж грудної та черевної порожнин проходять стравохід, аорта та деякі інші органи. Місця їх проходження крізь м’язову мембрану називаються природними отворами діафрагми. При підвищенні внутрішньочеревного тиску та анатомічно широкому стравохідному отворі, через цього в грудну клітку може виходити шлунок. Саме це і називається грижею СОД

Причини виникнення діафрагмальної грижі:

 • Важка фізична праця, в тому числі заняття спортом з навантаженням.
 • Переїдання та розтягнення шлунку у людей з надлишковою масою тіла.
 • Генетична схильність.
 • Відпочинок в горизонтальному положенні після прийому їжі.
 • Нераціональний режим харчування (1-2 рази на день великими порціями).

Симптоми діафрагмальної грижі

Серед проявів превалюють саме неспецифічні, тому встановити діагноз інколи дуже важко. Частіше за все хворих турбує:
 • Важкість та відчуття переповнення в животі.
 • Болі в епігастрії по типу нападів гастриту або панкреатиту.
 • Печія та нудота після прийому їжі.
 • Перебої в роботі серця, задишка в занедбаних випадках.
 • Кислий присмак у роті.
 • Болі за грудиною.
На жаль, не існує патогномонічного симптому, за яким можливо встановити діагноз без додаткових методів обстеження. Тому переходимо до наступного, ключового розділу – діагностики.

Діагностика діафрагмальної грижі

Раніше єдиною можливістю встановити діагноз грижі СОД була рентгенографія з пероральним барієвим контрастом. Пацієнт випивав велику кількість спеціального препарату, який було видно на рентгені. При проходженні ШКТ препарат чітко візуалізував усі структури, включаючи шлунок, кардіальний відділ якого виходив за межі черевної порожнини. Але цей метод обстеження не був інформативний на початкових стадіях захворювання, коли у вертикальному положенні та натще грижове випинання ховалось. Сьогодні існують більш інформативні методи обстеження. Насамперед, ФГДС. За допомогою сучасних гнучних ендоскопів з можливостями повороту оптичної голівки на 180* можна побачити всі анатомічні особливості тракту. У деяких випадках також є необхідність у виконанні КТ з контрастуванням.

Лікування грижі СОД

Радикально вирішити питання можливо тільки шляхом хірургічного втручання На сьогодні в усьому світі успішно виконують лапароскопічні операції зі звуженням стравохідного отвору шляхом зшивання ніжок діафрагми (крурорафія). Інколи також необхідно проводити фундаплікацію – укріплення кардіального відділу шлунка шляхом створення манжети навколо стравоходу. Реабілітація після лапароскопічних втручань становить всього кілька днів, а больовий синдром після операції відсутній.

Лікарі - гастроентерологи в МЕДІЛЮКС

Вараниця Галина Іванівна

Вараниця Галина Іванівна

Лікар-гастроентеролог вищої категорії

Детальніше

Грицун Наталія Анатоліївна

Лікар-гастроентеролог

Наші ціни на послуги Лікаря-гастроентеролога в ЛДЦ МЕДІЛЮКС

Послуги гастроентеролога Ціна, грн
Консультація гастроентеролога
450
Повторна консультація протягом місяця (за рекомендацією лікаря)
300

Телефонуйте зараз!

0 (800) 330 130

дзвінки безкоштовні

Відгуки

Що про нас говорять наші відвідувачі:

Контакти

Запис онлайн та адреса
нашого медичного центру

Вінниця

Форма для запису