Виразкова хвороба шлунку

З величезної кількості захворювань шлунково-кишкового тракту в п’ятірку найбільш розповсюджених входить виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки. Патології цих двох органів виділяють в одну хворобу з наступних причин:

 • Морфологічно дванадцятипала кишка являється продовженням шлунку та взагалі не схожа ні за будовою, ні за функціями на тонкий кишечник.
 • Виразкова хвороба і в тому, і в іншому органі розвивається за спільним сценарієм.
 • Нерідко виразки в шлунку і дванадцятипалій кишці поєднуються.
 • Симптоми, діагностика та лікування також збігаються.
 • Нарешті, найбільш часто статистично дефекти виникають в цибулині дванадцятипалої кишки на межі з пілорусом, що ускладнює постановку діагнозу.

Та все це неважливо. Важливо те, що на сьогоднішній день виразкова хвороба шлунку легко діагностується та ефективно лікується за допомогою всього трьох препаратів. І те, що в більшості випадків ВХ починається з банального гастриту. І те, що при відсутності належного лікування захворювання швидко призводить до розвитку важких ускладнень. Тому вкотре спонукаємо своєчасно обстежуватись та не терпіти біль або дискомфорт в животі. Якщо «під ложечкою» турбує, неодмінно запишіться на прийом до кваліфікованого гастроентеролога в МЕДІЛЮКС.

Перші прояви виразкової хвороби

На жаль, впевнено відрізнити гастрит від виразки шлунку на підставі одних лише об’єктивних симптомів неможливо. Як правило, всі неприємні відчуття при наявності виразки набагато більше виражені. Також дефект в слизовій оболонці миттєво реагує на агресивний вплив зовнішніх чинників. Тому болі при вживанні гострої та кислої їжі швидше виникають при виразці. Але в іншому симптоми гастриту та виразки шлунку подібні:

 • Це так звані «голодні болі», які виникають коли харчова маса покидає шлунок, але при цьому продовжує виділятись шлунковий сік.
 • В деяких джерелах згадуються нічні болі, які виникають перед сном або серед ночі.
 • Біль як правило гострий, пекучий, локалізується у верхніх відділах живота, може віддавати в хребет або грудну клітку і навіть нижню щелепу.
 • Після прийому щадної їжі або антацидів виникає полегшення.

Точні діагностичні методи

Так як виразка являється ділянкою з ушкодженою слизовою оболонкою, очевидно вона потребує більш серйозного лікування ніж гастрит. Тому важливо встановити вірний діагноз, перш ніж починати лікувальні заходи. На сьогоднішній день в світі широко використовуються тільки два метода верифікації виразкової хвороби шлунку та дванадцятипалої кишки:

 • ФГДС з біопсією при необхідності. За допомогою гнучкого тонкого гастроскопу з камерою ендоскопіст оглядає слизову оболонку стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки. Цю процедуру в МЕДІЛЮКС можна пройти в медикаментозному сні, але дискомфортні відчуття при її проходженні мінімальні. Тому ми не наполягаємо на анестезіологічній підтримці, просто розповідаємо про всі опції.
 • Дихальний уреазний тест на Хелікобактер. Цей лабораторний експрес-метод реєструє наявність фермента уреази в видихуваному повітрі. Справа в тому, що мікроорганізм Хелікобактер пілорі, який викликає виразкову хворобу, продукує уреазу для розчинення захисного шару слизу на поверхні шлунку. Якщо тест реєструє уреазу в повітрі, значить пацієнт як мінімум являється носієм інфекції.

Також при необхідності застосовують рентгенографічне обстеження з барієвим контрастом, набирають загальноклінічні та біохімічні аналізи, гістологічно досліджують біоптат тощо.

Чим небезпечна виразка?

Як було сказано, виразкова хвороба небезпечна своїми ускладненнями. Їх всього 5:

 • Кровотеча, коли дефект розчиняє стінку судини.
 • Перфорація, коли шлунок або кишку «роз’їдає» наскрізь.
 • Пенетрація, коли виразка заглиблюється та проникає в сусідній орган.
 • Пілоростеноз, коли внаслідок рубцевих змін звужується пілоричний відділ та їжа затримується в шлунку.
 • Малігнізація, коли виразка перероджується в ракову пухлину.

Всі ці стани важко лікувати, в більшості випадків доводиться застосовувати хірургічні методи. Тому важливо звертатись до гастроентеролога та проходити ФГДС при появі перших симптомів.

Лікування виразкової хвороби

Лікувальна тактика – консервативна. Застосовують антибіотики, до яких чутливий Хелікобактер, а також препарати для зниження шлункової секреції (з різних груп). Пацієнт має обов’язково дотримуватись дієти та своєчасно проходити контроль у лікаря.

Лікарі - гастроентерологи в МЕДІЛЮКС

Вараниця Галина Іванівна

Вараниця Галина Іванівна

Лікар-гастроентеролог вищої категорії

Детальніше

Грицун Наталія Анатоліївна

Лікар-гастроентеролог

Наші ціни на послуги Лікаря-гастроентеролога в ЛДЦ МЕДІЛЮКС

Послуги гастроентеролога Ціна, грн
Консультація гастроентеролога
450
Повторна консультація протягом місяця (за рекомендацією лікаря)
300

Телефонуйте зараз!

0 (800) 330 130

дзвінки безкоштовні

Відгуки

Що про нас говорять наші відвідувачі:

Контакти

Запис онлайн та адреса
нашого медичного центру

Вінниця

Форма для запису