Сечокам’яна хвороба (СКХ)

Сечокам’яна хвороба (СКХ) – це захворювання, яке характеризується утворенням конкрементів в органах сечовидільної системи. При сечокам’яній хворобі в нирках, сечовому міхурі може утворюватись пісок, а згодом і камінці. В залежності від хімічної будови розрізняють декілька видів камінців: урати, фосфати тощо. Найчастіше захворювання вражає пацієнтів віком 22-50 років. За статистикою, саме сечокам’яна хвороба спричиняє близько 30% госпіталізацій у відділення урології.

При відсутності належного лікування сечокам’яна хвороба викликає хронічний пієліт та пієлонефрит, у занедбаних випадках – гідронефроз та рак нирки. Тому якщо вас турбують симптоми СКХ, не відстрочуйте похід до спеціаліста. Компетентний уролог в лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС вирішить вашу проблему. Записатись на консультацію можна за телефоном або на сайті.

Причини сечокам’яної хвороби

СКХ – поліетіологічне захворювання, тобто в його розвитку приймають участь багато факторів:

 • недостатнє вживання рідини
 • особливості харчування
 • вроджені аномалії сечовидільного тракту
 • супутні захворювання пацієнта

Вважається, що для профілактики розвитку сечокам’яної хвороби людина має випивати стільки рідини, щоб в середньому утворювалось близько 2л сечі за добу.

Також виділяють наступні фактори ризику, що можуть стати причиною СКХ

 • наявність захворювання у найближчих родичів
 • чоловіча стать
 • дієта з високим вмістом білка та натрію
 • сидячий спосіб життя
 • ожиріння
 • цукровий діабет
 • гіпертонічна хвороба
 • вагітність
 • проблеми з кишечником

Скарги пацієнтів при сечокам'яній хворобі

Захворювання може не супроводжуватись будь-якими симптомами аж до того моменту, поки камінь у нирках не переміститься в її межах або не перейде в сечоводи. Якщо камінь перекриє сечовід, то може виникнути набряк нирки. Напад сечокам’яної хвороби супроводжується сильним спастичним болем, який іррадіює в нижню частину живота і в пах. Може відмічатися болюче сечовипускання,  у чоловіків — біль, що ірадіює у головку статевого члена.

 • характерні часті позиви на сечовипускання
 • печіння при сечовипусканні
 • відчуття неповного випорожнення сечового міхура
 • колір сечі змінюється і може бути від рожевого до коричневого, з неприємним запахом
 • локалізація болю може змінюватись в залежності від руху каменя 

Купірувати напад можна застосуванням знеболючих та спазмолітичних засобів, позитивний ефект можна очіквати від прийому великої кількості рідини, яка буде сприяти швидшому «вимиванню» камінців. Але, в будь якому випадку, ниркова колька  – це стан, який потребує обов’язкового звертання за допомогою до фахівця з метою запобігання розвитку ускладнень, які, нажаль, можуть бути фатальними. Лікар не тільки скорегує терапію, але й запропонує ряд візуалізаційних (УЗД або рентгенографію) та лабораторних  досліджень.

Причини складностей в діагностиці:

 • Часто захворювання проявляє себе тільки неспецифічними симптомами (лихоманка, загальна слабкість, набряки)
 • Больовий синдром при патологіях видільної системи може маскуватись під захворювання органів ШКТ, серцево-судинної та нервової системи. Наприклад, напад ниркової кольки можна сплутати з гострим холециститом, а пієлонефрит –  з оперізуючим герпесом або загостренням хвороб підшлункової залози.
 • Лабораторна діагностика в урології здебільшого базується на дослідженні сечі. Часто це стає проблемою, адже ряд станів супроводжується анурією (відсутністю сечі).

Тому важливо вчасно обстежуватись із залученням провідних інструментальних та лабораторних методів, дотримуватись рекомендацій професіоналів та приймати активну участь у власному лікуванні.

Діагностика сечокам’яної хвороби

 • На сьогодні «золотим» стандартом діагностики сечокам’яної хвороби є СКТ ( спіральна комп’ютерна томографія), метод, який дозволяє максимально точно оцінити розміри, структуру та локалізацію конкремента. Для максимальної інформативності у нашому центрі використовується сучасний томограф Siemens SOMATOM go.Uр, який відноситься до томографів третього покоління. Попри високу діагностичну ефективність він діє з меншим променевим навантаженням.

  УЗД  – метод, який допомагає швидко, безболісно та за доступну вартість виявити ознаки сечокам’яної хвороби ( осад, камінці тощо)

  МРТ  –  відноситься до сучасних та максимально інформативних методів обстеження. В його основі лежить процес ядерного магнітного резонансу. На допомогу нашим лікарям у центрі МЕДІЛЮКС працює один із кращих томографів у світі.

  Вінниця відома своєю урологічною школою. Фахівці, що працюють у нашому центрі, завжди опираються на найкращі світові протоколи лікування. Тому при виборі нашого центру ви можете бути на всі 100% впевнені у сучасності та ефективності вибраного методу лікування.

Лікування сечокам’яної хвороби

Залежно від типу каменів та причини їх виникнення обирають найбільш ефективну тактику лікування .

При конкрементах невеликого розміру часто можливо обмежитись консервативними методами лікування – або ж іншими словами виключно медикаментами. Це можуть бути спазмолітики, анальгетики, комбіновані засоби та інше.

Якщо ж консервативна терапія не допомагає, або розміри конкременту завеликі, варто звернутись до хірургічних методів лікування. На сьогодні відомо безліч методів хірургічної корекції даного стану. Найпоширеніші:

 • ПНЛ (перкутанна нефролітотрипсія) – сучасний та малоінвазивний метод лікування, який є одним із найменш травматичних для пацієнта, оскільки операцію проводять через невеликі розрізи на шкірі, а вже на наступний день пацієнт може сам ходити.
 • УРС (уретерореноскопія)
 • Дистанційна літотрипсія

Задля профілактики сечокамянної хвороби слід притримуватись дієти, вчасно проходити профілактичні огляди у лікаря уролога. При перших же симптомах які схожі на ниркову кольку без жодних зволікань варто звернутись до кваліфікованого лікаря уролога.

Дієта - панацея чи міф при сечокамяній хворобі?

На процес формування камінців впливає цілий ряд порушень обмінних процесів.

Проте,з метою запобігання розвитку данного патологічного процессу, доречно дотримуватись наступних рекомендацій:

 • Пийте багато рідини: 2-3 літри на день

Це може бути вода, чай, кава, лимонад, за винятком соку грейпфрута та солодких газованих напоїв.

 • Споживайте менше продуктів з високим вмістом оксалатів:

 Шпинат, більшість ягід, шоколад, пшеничні висівки, горіхи, буряк.

 • Уникайте надмірного споживання солі.

Високе споживання натрію збільшує кальцій у сечі, що збільшує ймовірність розвитку каменів.

 • Обмежте прийом препаратів які містять кальцій.

Краще відкорегувати свою дієту так щоб кількість кальцію спожитого з їжею за день відповідала вашим денним потребам без корекції його медичним засобами. Не приймайте препарати кальцію без консультації лікаря.

Дотримання цих правил є дуже важливим, але дієта ніколи не замінить повноцінного лікування, тому не займайтесь самолікуванням, а звертайтесь до справжніх професіоналів які неодмінно допоможуть вам у клініці МЕДІЛЮКС.

FAQ

П: Чи може хвороба пройти самостійно?

В: Хоча в урології рідко трапляються ургентні випадки, багато захворювань несуть пряму загрозу життю. Проблема може пройти самостійно, але частіше все ж потребує медикаментозної або хірургічної корекції. Нелікований гострий стан з часом або призводить до ускладнень, або періодично повторюється. І тоді боротись з ним набагато важче.

П: Уролог лікує тільки чоловіків?

В: На відміну від гінекології, ця галузь не має гендерного поділу. В сферу компетенції уролога входять як загальні (СКХ, цистит), так і суто чоловічі (еректильна дисфункція, простатит) хвороби.

П: Як записатись на консультацію?

В: Запис здійснюється зручним для пацієнта способом. Можна зателефонувати або звернутись особисто на рецепцію в МЕДІЛЮКС, можна написати нам на сайті або в соціальних мережах.

МЕДІЛЮКС гарантує комфорт, доступні ціни, точний і швидкий результат, доброзичливе ставлення до пацієнтів і пунктуальність. Тому поспішіть записатись в зручний час онлайн або за телефонами

Лікар-уролог в ЛДЦ МЕДІЛЮКС

Наші ціни на послуги уролога у Вінниці

Послуги уролога Ціна, грн
Консультація уролога
400
Повторна консультація протягом місяця (за рекомендацією лікаря)
250
Масаж передміхурової залози
250
Забір секрету передміхурової залози
150
Катетеризація сечового міхура/Заміна уретрального катетера
350
Заміна надлобкового катетера
350
Відведення сечі з сечового міхура
200
Вправлення парафімоза
700
Блокада сім'яного канатика по Лорін-Епштейну
480
Коли ми працюємо

Графік роботи лікарів

Телефонуйте зараз!

0 (800) 330 130

Відгуки

Що про нас говорять наші відвідувачі:

Дякую привітному персоналу та організацію на вищому рівні! Робила УЗД-задоволена усім. Співвідношення ціна/якість. Мої рекомендації.
Лєна Цибулько
Лєна Цибулько
2020-10-12
Швидко і без черг виконали мрт , отримав заключення , результати якого професійно описали і пояснили Всім рекомендую обрати дану клініку
Назар Данілевич
Назар Данілевич
2020-10-12
Дуже класний та інформативний панорамний рентген. Дякую
Vlad Dovzhenko
Vlad Dovzhenko
2020-10-12
Быстрая запись по телефону, удобное время приёма, даже в выходные дни, без очередей. Приветливый администратор провела прям к врачу. Я делала УЗИ молочной железы, врач провела процедуру комфортно и профессионально. Результат получила через 20 минут. Всё понравилось, буду обращаться ещё.
Алиса Попова
Алиса Попова
2020-10-12
Швидко та якісно
Сергей Чухриенко
Сергей Чухриенко
2020-10-12
Вчьора робила рентген шийного відділу хребта в Меділюксі на Литвинка , 5 . Залишилась дуже задоволена !!!! В порядку живої черги швиденько вдалось зробити рентген ! Комфортна атмосфера!Ренгенолог професіонал своєї справи ! Ренгенапарат реально найкращий у місті ! Якість знімків " як з атласу анатомії" ! Дякую! Рекомендую! Доречі Меділюкс працює з 8.00 по 24.00 без вихідних , тому в найближчий час можна зробити МРТ і у неділю діє знижка 20 відсотків .?
Taiciya Kudyna
Taiciya Kudyna
2020-10-08
Дякую усiм,робили МРТ для дитинки 3роки персонал приемний,вiчливий усе пройшло добре(Лiкарям якi робили дану процедуру окрема подяка???)
Максим Синчук
Максим Синчук
2020-10-05
Удобное время работы ,оперативное предоставление результатов ,вежливые администраторы и квалифицированный персонал и очень внимательное отношение к посетителям .Всем рекомендую
Виктория Руднева
Виктория Руднева
2020-09-24
Приємно здивована, персонал дуже привітний, все чітко, швидко, якісно???
Влада Гладич
Влада Гладич
2020-09-23
Высококвалифицированные врачи и приветливый персонал. Соотношение цены и качества. Рекомендую
Елизавета Купцова
Елизавета Купцова
2020-08-05
Контакти

Запис онлайн та адреса
нашого медичного центру

Вінниця

Форма для запису