Рентгенівська денситометрія вважається золотим стандартом для виявлення зниження мінеральної щільності кісткової тканини внаслідок захворювань або вікових змін, миттєвої оцінки стану всього скелету чи окремих ділянок, діагностики остеопатії, остеопорозу, переломів хребців, прогнозування ймовірності переломів шийки стегна і контролю ефективності лікування. Завдяки денситометрії можна визначити навіть незначне зменшення кісткової маси (до 2%) і виявити патологічні зміни на ранньому етапі, коли лікування найбільш ефективне.

Неінвазивний та безболісний метод рентгенівської денситометрії базується на дії двох рентгенівських променів. Залежно від ступеня поглинання випромінювання визначається рівень зниження щільності кісткової тканини.

У медичному центрі «Меділюкс» обстеження виконується на сучасному високочутливому обладнанні нового покоління — денситометрі Hologic Discovery (США) з мінімальною дозою опромінення, що абсолютно безпечна для людини.

Апарат Hologic Discovery гарантує швидкість обстеження і достовірність вимірювань, бездоганну якість візуалізації. Програмне забезпечення дуже точно визначає м’язову масу, загальну масу скелета або певних ділянок, масу жирової тканини і порівнює результати з нормативними показниками відповідно до статі і віку пацієнта та визначає ступінь зниження щільності кісткової тканини.

У яких випадках призначається

Рентгенівську денситометрію призначають пацієнтам із:

  • підозрою на остеопороз,
  • гіперфункцією щитоподібної залози,
  • захворюваннями ендокринної системи,
  • ревматичними хворобами,
  • сколіозом,
  • остеохондрозом,
  • цукровим діабетом,
  • важкими травматичними ураженнями,
  • болями у спині невідомої етіології,
  • неврологічними захворюваннями.

Денситометрія доречна, якщо у пацієнта навіть незначні травми спричиняють переломи. Діагностику кісткової тканини призначають хворим, які приймають транквілізатори і психотропні препарати, глюкокортикоїди, оральні контрацептиви, протисудомні засоби.

Оскільки з віком щільність кісткової тканини зменшується, спеціалісти медцентру «Меділюкс» рекомендують регулярно проходити рентгенівську денситометрію чоловікам після 60 років та жінкам з початком менопаузи, а також людям, у яких родичі по першій лінії мають діагностований остеопороз.

Як підготуватися до рентгенівської денситометрії

Процедура не потребує особливої підготовки. Але для точності результатів варто за кілька днів до обстеження обмежити споживання продуктів, багатих на кальцій, тимчасово припинити прийом препаратів кальцію і харчових добавок, що містять кальцій та фосфор.

Як проводиться процедура

Перед обстеженням на денситометрі Hologic Discovery необхідно зняти металеві прикраси та аксесуари, годинник. Одяг має бути зручним і без металевої фурнітури.

Під час абсолютно безболісного обстеження пацієнт мусить лежати нерухомо на спеціальному столі, доки високочутливий датчик повільно переміщається над ним і сканує весь скелет або певну ділянку у кількох проекціях. Технологія «одного проходу» дозволяє отримати якісне і чітке зображення за 10 секунд.

Термін отримання результатів

Результати рентгенівської денситометрії у «Меділюкс» пацієнт отримує через 10 хвилин після обстеження у вигляді роздруківки на кольоровому принтері.