КТ чи МРТ головного мозку: у чому різниця?

За потреби проведення високоточного діагностичного дослідження головного мозку широко застосовують методи апаратної візуалізації — магнітно-резонансну томографію та комп'ютерну томографію. Обидва дослідницькі способи дають змогу отримати важливу діагностичну інформацію, але є різниця між КТ і МРТ головного мозку. Відрізняються технології проведення та ефективність

%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_2024-09-28_123257985

Магнітно-резонансний томограф Siemens MAGNETOM Avanto з потужністю магнітного поля 1,5 Тесла.

Що таке МРТ та КТ головного мозку

МРТ — це метод діагностики, побудований на використанні магнітного поля, радіохвиль і комп'ютерних програм. Під час дослідження вдається отримати електронні зображення внутрішніх органів і структур. Під час діагностики стану головного мозку цей метод дає високоточні зображення людського мозку. За цими знімками лікар може оцінити анатомічні особливості та виявити відхилення.

Головна відмінність МРТ від інших, схожих методів, таких як комп'ютерна томографія і рентгенографія, це відсутність іонізуючого випромінювання. Це дає можливість проводити МРТ частіше для повторної діагностики та контролю лікування.

Процедуру проводять у спеціальному кабінеті. Під час діагностики пацієнту запропоновано лягти на рухомий стіл, який за командою фахівця поміщається в циліндр. Далі установку запускають і на комп'ютері, приєднаному до апарата, з'являються знімки. Під час МРТ необхідно зберігати нерухомість. Це одна з умов отримання чітких знімків. І це часто стає перешкодою для проведення діагностики, наприклад, маленьким дітям або пацієнтам із психічними захворюваннями. У цьому разі може бути використана седація.

Комп'ютерна томографія — ще один діагностичний метод, який також дає змогу отримати зображення. КТ побудована на застосуванні рентгенівських променів для отримання знімків тіла в поперечному перерізі. Найчастіше обстеження призначають для дослідження кісткових структур голови, виявлення гострих станів, таких як геморагічний інсульт, діагностики деяких пухлинних захворювань.

Проводиться комп'ютерна томографія пацієнтам у положенні "лежачи" на спеціальному столі, який проходить через рентгенографічний апарат, що випромінює промені під різними кутами. Дані передаються на комп'ютер, який за допомогою спеціальної програми реконструює дані і видає детальні зображення поперечного перерізу мозку.

Тривалість проведення КТ менша, ніж час МРТ. Це робить метод більш затребуваним в екстрених ситуаціях, коли швидкість і терміновість діагностики мають вирішальне значення. Мінусом методу вважають вплив рентгенівського випромінювання, яке приховує під собою потенційний ризик під час частих сканувань.

разница КТ и МРТ головного мозга

Показання до КТ головного мозку

КТ головного мозку є популярним методом діагностики та одним із перших тестів для діагностики інсульту або транзиторної ішемічної атаки, також званої ТІА або міні-інсультом. Його використовують для пацієнтів із травмами голови, при підозрі на пухлини мозку, для діагностики аневризми. Цей вид дослідження також можна використовувати для визначення причини частих головних болів, під час тестів на деменцію.

КТ допомагає лікарям визначити, викликаний інсульт розривом кровоносної судини або тромбом. Крім діагностики, сканування можна використовувати для контролю ефективності лікування.

КТ головного мозку проводять для оцінки головного мозку на наявність пухлин та інших уражень, травм, внутрічерепних кровотеч, структурних аномалій, якщо інші види візуалізаційної діагностики не дають чітких результатів.

Переваги КТ

Переваги та відмінність КТ від МРТ головного мозку в такому:

  • КТ проводиться набагато швидше, ніж МРТ, що важливо при гострих станах. Дослідження займає близько 5 хвилин і дає змогу швидко ухвалювати рішення щодо таких втручань, як операція.
  • КТ коштує дешевше, ніж МРТ, і цього дослідження достатньо, щоб виключити багато неврологічних розладів.
  • КТ менш чутлива до рухів пацієнта під час дослідження, тому можна обійтися без седативних засобів.
  • КТ краще підходить для пацієнтів із клаустрофобією, психічними захворюваннями та дуже важких пацієнтів.
  • КТ дає змогу точно виявити кальцифікати та металеві чужорідні тіла.
  • КТ можна проводити без ризику для пацієнта з металевими імплантатами, такими як кардіостимулятор, феромагнітні судинні затискачі та стимулятори нервів.

Показання до МРТ головного мозку

МРТ — основний вид дослідження м'яких тканин головного мозку. Спосіб допомагає виявити деякі захворювання, які не здатні виявити інші діагностичні методи, наприклад, комп'ютерна томографія.

МРТ головного мозку є золотим стандартом для дослідження таких захворювань:

  • інфекційні, запальні, травматичні пошкодження ГМ;
  • інсульт, епілепсія;
  • новоутворення, зокрема кісти, зокрема внутрішнього вуха;
  • вроджені вади розвитку;
  • паралічі нервів;
  • хвороби судин;
  • аномалії гіпофіза.

Лікар може також призначити МРТ голови при таких симптомах у пацієнта, як запаморочення, напади, різке зниження зору, головні болі. Якщо ці симптоми викликані захворюваннями головного мозку, МРТ допоможе поставити правильний діагноз.

Також МРТ головного мозку призначають перед операцією на головному мозку. Також різновид дослідження — магнітно-резонансна ангіографія дає змогу дослідити стан кровоносних судин головного мозку.

Переваги МРТ

  • МРТ не передбачає використання іонізуючого випромінювання, тому є кращим для дітей і пацієнтів, які потребують багаторазового візуалізаційного обстеження.
  • МРТ забезпечує чудовий контраст м'яких тканин, що дозволяє більш детально відображати анатомію мозку. Дослідження дає змогу виявити аномалії всередині самого мозку.
  • Контрастні речовини для МРТ мають значно менший ризик виникнення потенційно небезпечної алергічної реакції.
  • МРТ дозволяє оцінити структури, приховані кістками.

КТ и МРТ головного мозга

Що краще: КТ чи МРТ головного мозку

Як бачимо, між цими діагностичними маніпуляціями велика різниця. Дуже часто на медичних форумах відвідувачі ставлять запитання: "Що обрати: МРТ чи КТ головного мозку?". Відповідь на запитання, який метод візуалізації краще підходить для оцінки стану головного мозку, залежить від мети дослідження. КТ і МРТ є доповнюючими методами зі своїми сильними і слабкими сторонами. Вибір відповідного дослідження залежить від того, як швидко необхідно отримати сканування, яка частина голови обстежується, а також від віку пацієнта.

КТ та МРТ головного мозку: протипоказання

Список протипоказань в обох методів невеликий, але він є. Наприклад, протипоказаннями для проведення МРТ є:

  • Металеві імплантати

Імплантати, що містять метал, можуть переміщатися в системі МРТ, і функція імплантатів може бути необоротно змінена. Щоб уникнути зміщення імплантатів і небезпечних для життя пацієнта станів, МРТ не проводять, якщо в пацієнта "є" в тілі метал: слуховий апарат, кардіологічний стимулятор, штучні суглоби тощо.

  • Вагітність

До кінця не вивчено вплив магнітних полів на плід, тому МРТ не рекомендується проводити під час вагітності, якщо у пацієнтки немає життєво важливих показань.

  • Клаустрофобія

Пацієнтам із тяжкою клаустрофобією і дітям віком до 6 років зазвичай потрібна седація під наглядом анестезіолога.

У комп'ютерної томографії також є одне абсолютне протипоказання. Це дослідження не проводять під час вагітності. Також є й інші моменти, які лікар має враховувати під час призначення пацієнту КТ:

  • Контрастна речовина, яку часто використовують під час проведення комп'ютерної томографії з контрастним посиленням, може викликати алергічну реакцію, небезпечну для життя.
  • При нирковій недостатності не призначають КТ з контрастом.
  • З побоюванням проводять КТ при важких формах цукрового діабету і щитовидної залози.

Перед тим, як призначити пацієнтові те чи інше візуалізаційне дослідження, лікар обов'язково має зважити всі "за" і "проти", щоб виключити ризики. Не менш важливо проводити діагностику у досвідченого фахівця, який зможе правильно і точно інтерпретувати результати. Інакше в цьому дослідженні зовсім не буде сенсу.

Де пройти КТ та МРТ у Вінниці

Медичний діагностичний центр "Меділюкс" пропонує у Вінниці широкий спектр діагностичних послуг, зокрема апаратні дослідження КТ і МРТ. У клініці встановлено сучасне імпортне обладнання. Аналогічну техніку для діагностики використовують у провідних клініках Ізраїлю та Німеччини.

Обстеження відвідувачів проводять висококваліфіковані лікарі, які пройшли спеціальну підготовку. Тому нашим пацієнтам гарантовано компетентний діагностичний висновок. Крім того, наша клініка пропонує широкий спектр лікувально-діагностичних послуг, тому ви можете отримати консультацію у невролога, онколога або іншого вузького спеціаліста.

"Меділюкс" пропонує доступні ціни, тому наші послуги надаються широким верствам населення. Будемо раді бачити в нашому центрі. Попередній запис на діагностику та консультацію лікаря допомагає уникнути очікування в черзі.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити максимальну функціональність сайту.

Натиснувши «Прийняти», ви дозволяєте використовувати файли cookie на нашому веб-сайті.