Дифузний токсичний зоб

Захворювання щитоподібної залози довгий час були під завісою таємниці для людства. По-перше, діагностика ендокринних патологій включає визначення рівня гормонів в крові, що було неможливо ще 100 років тому. По-друге, анатомія щитоподібної залози настільки складна та варіативна, що оперувати цей орган мають право тільки хірурги з досконалими навичками та величезним досвідом. По-третє, більшість хвороб з цієї групи аутоімунні, довгий час ніяк себе не проявляють, та і прояви здебільшого є системними, віддаленими.

Тому не дивно, що Базедова хвороба (дифузний токсичний зоб, гіпертиреоз Грейвса) досі часто залишається недіагностованою або нелікованою. Запідозрити ДТЗ на ранніх стадіях може тільки кваліфікований ендокринолог – саме такий веде прийом в ЛДЦ МЕДІЛЮКС. Якщо ви відчуваєте симптоми, схожі на ті, що описані нижче, мерщій на прийом до спеціаліста

Чому виникає дифузний токсичний зоб?

Всі аутоімунні стани не можна вважати абсолютно вивченими. Поки невідомо, що стає пусковим механізмом для розвитку Базедової хвороби. Висока захворюваність на ДТЗ спостерігається в регіонах з високим рівнем Йоду в продуктах та воді. Але ж і вінничани досить часто мають цю проблему, хоча Поділля навпаки вважається «бідним» на Йод. Скоріше за все, хвороба викликається сукупністю факторів, які включають генетичну схильність, радіаційний фон, особливості раціону та спосіб життя, а також стать та гормональні процеси. Наприклад, вагітні жінки 30-50 років мають найвищі шанси захворіти на ДТЗ, тоді як у молодих чоловіків зоб майже ніколи не розвивається.

Прояви Базедової хвороби

Так як в патогенезі захворювання головна ланка – вироблення щитовидною залозою гормонів в надлишку, то і симптоми безумовно пов’язані з гіпертиреозом (підвищеним рівнем тироксину в крові). Цей гормон відноситься до контрінсулярних, тобто має протилежні до інсуліну ефекти. І в першу чергу впливає на метаболізм, серцево-судинну діяльність, кістки.

Основні симптоми ДТЗ:

  • Підвищена пітливість.
  • Зниження маси тіла.
  • Дратівливість, емоційна лабільність.
  • Екзофтальм (витрішкуватість) внаслідок тиреоїдної офтальмопатії.
  • Остеопороз на рентгенограмах.
  • Патологічні переломи.
  • Сухість в роті та спрага.
  • Стабільно підвищена до субфебрильних значень температура тіла (37-37,5*С).

Найбільш впізнаваним, але, на щастя, в наш час не дуже поширеним симптомом є збільшення шиї в об’ємі. Це і є, власне, зоб або воло. Залежно від збільшення щитоподібної залози, виділяють зоб І ст. (залоза пальпується), ІІ ст. (залоза візуалізується), ІІІ ст. (шия пацієнта потовщена), ІV ст. (наявні симптоми, пов’язані зі зміщенням навколишніх органів) та V ст. (гігантський зоб). При зміщенні органів шиї може з’являтись задишка, відчуття кому в горлі, осиплість голосу та охриплість.

Діагностика дифузного токсичного зобу

Лабораторні методи базуються на визначенні рівня ТТГ (тиреотропного гормону), Т4 та Т3 гормонів щитоподібної залози в сироватці крові, а також антитіл до ТТГ. Всі ці показники можуть значно коливатись, в залежності від патології, тому сучасний доказовий ендокринолог користується спеціальними діагностичними алгоритмами, викладеними в гайдлайнах європейської, американської або інших тиреоїдних асоціацій.

УЗД щитоподібної залози – золотий стандарт інструментального обстеження органа. За допомогою цього методу можна визначити щільність тканини, наявність вузлів, вираженість кровотоку та стан паращитоподібних залоз. При необхідності також пацієнта направляють на КТ, сцинтіграфію, ОФЕКТ або інші інструментальні обстеження.

Лікування ДТЗ

Незалежно від віку хворого, статі та інших факторів лікування Базедової хвороби завжди починають з медикаментозної терапії. При серйозному токсичному впливі або при неефективності препаратів призначають сеанси радіойоду. Останній рубіж – радикальне втручання. Проводиться тиреоїдектомія, тобто видалення щитоподібної залози, і потім пацієнт для компенсації післяопераційного гіпотиреозу отримує тироксин.

Лікар-ендокринолог в ЛДЦ МЕДІЛЮКС

Наші ціни на послуги Лікаря-ендокринолога в ЛДЦ МЕДІЛЮКС

Послуги лікаря-ендокринолога Ціна, грн
Консультація ендокринолога
400
Повторна консультація протягом місяця (за рекомендацією лікаря)
250

Телефонуйте зараз!

0 (800) 330 130

дзвінки безкоштовні

Відгуки

Що про нас говорять наші відвідувачі:

Контакти

Запис онлайн та адреса
нашого медичного центру

Вінниця

Форма для запису