УЗД
УЗД дозволяє лікарю отримати картину внутрішньої частини тіла пацієнта в реальному часі за допомогою звукових хвиль. Цей метод дослідження не вимагає проникнення та не завдає болю.
Ультразвукове дослідження використовують для діагностики багатьох захворювань, для допомоги у лікуванні, для контролю вагітності, під час післяопераційного контролю для попередження ускладнень. Оскільки метод не пов'язаний із опроміненням, його вважають абсолютно безпечним.
Що показує і принцип роботи УЗД
УЗД діагностика забезпечує отримання зображення органів та систем у режимі реального часу. Під час процедури датчик переміщається ділянкою тіла, транслюючи високочастотні звукові хвилі. Вони відбиваються від органу і вловлюються перетворювачем, вбудованим у обладнання, що трансформує їх у зображення на моніторі.
Ультразвук не використовується для візуалізації кісток або тканин, наповнених повітрям, таких як легені. Ультразвук може бути не настільки ефективним у людей з ожирінням, тому що звукові хвилі не можуть пробитися через жировий шар і досягти потрібного місця.
Переваги УЗД
- Майже всі дослідження ультразвукової діагностики проводяться неінвазивно, тобто без проникнення. Винятки - вагінальне, ректальне та ендоскопічне УЗД.
- УЗД діагностика безболісна. При деяких маніпуляціях фахівця під час процедури пацієнт може відчувати дискомфорт, але не біль.
- Ультразвукові сканери коштують дешевше за КТ і МРТ апаратів, вони активно використовуються в різних сегментах медицини.
- УЗД повністю безпечне, у тому числі для маленьких дітей та вагітних жінок, пацієнтів із хронічними захворюваннями. Цей метод не має протипоказань.
- УЗД знімки дають чіткі проекції м'яких тканин, які не видно на рентгенівських знімках, що розширює діагностичні можливості метод.
- Ультразвукове дослідження широко застосовується в акушерстві, тоді як інші методики не проводяться для вагітних жінок.
- Ультразвук дає можливість візуалізації у реальному часі, тому часто використовується для контролю оперативних втручань та точного проведення інвазивних процедур.
Види УЗД
Існують різні типи ультразвукового сканування залежно від зони тіла, яку досліджують:
- зовнішнє УЗД - лікар рухає сканер по шкірі;
- внутрішнє сканування - лікар вводить датчик, наприклад, у піхву або задній прохід;
- ендоскопічне УЗД - лікар використовує тонку гнучку трубку (ендоскоп), щоб оглянути частину тіла, наприклад, стравохід або кишечник.
Поширені види ультразвукової діагностики:
- Черевної порожнини. Досліджуються внутрішні органи у животі.
- Акушерське. Тести проводять для контролю вагітності, оцінки росту та здоров'я плода.
- Гінекологічне. Обстеження проводять за допомогою трансвагінального (через піхву) або абдомінального датчика для діагностичного огляду малого тазу, матки, шийки матки, маткових труб та яєчників.
- Молочні залози. Діагностика спрямована на скринінг новоутворень грудей у жінок із щільною тканиною молочної залози.
- Сечовивідної системи. УЗД проводять для дослідження сечовивідних шляхів, включаючи нирки, сечовий міхур та сечоводи.
- Трансректальний. Дослідження проводять з метою оцінки стану передміхурової залози, прямої кишки.
До інших видів ультразвукового дослідження належать:
- УЗ доплерографія, що контролює кровотік в основних артеріях та венах.
- ехокардіографія яка досліджує серце.
- 3D-ультразвук, який показує тривимірну картину внутрішніх частин тіла.
- 4D-ультразвук, який створює тривимірну картинку в русі.
Показання до УЗД
Ультразвукове дослідження проводять для діагностики при болях у різних частинах тіла. Також його призначають при функціональних порушеннях перед операцією для контролю ефективності лікування.
Також УЗД допомагає виконувати різні медичні маніпуляції та процедури, оскільки "транслюють" зображення органів у режимі реального часу. Це може бути пункція чи біопсія.
У відділеннях невідкладної допомоги лікарі намагаються зробити УЗД внутрішніх органів пацієнтам після ДТП або нещасного випадку, щоб виключити кровотечу.
Ультразвукове дослідження може бути використане з такими цілями:
- огляд органів, таких як щитовидна, молочна, передміхурова залоза, печінка, нирки;
- дослідження м'язів, сухожиль і зв'язок щодо розтягування, розривів;
- дослідження новоутворень щодо наявності в них рідини;
- контроль кровотоку та виявлення тромбозу, аневризми, звуження артерій та зниження швидкості кровотоку.
Як підготуватися до УЗД
Залежно від досліджуваного органу підготовка до УЗД може відрізнятися:
- До УЗД черевної порожнини не можна приймати їжу та пити протягом 7-8 годин.
- Якщо вам призначили традиційне УЗД органів малого тазу, потрібно випити близько літра води за півгодини до процедури. Повний сечовий міхур полегшує огляд матки та яєчників.
- Підготовка до трансвагінального УЗД, навпаки, передбачає випорожнення сечового міхура.
Спеціальної підготовки для УЗД нирок, судин, молочних залоз не потрібно. Лікар обов'язково надасть конкретні рекомендації пацієнтові на консультації перед процедурою.
Як проходить процедура УЗД
Ультразвукове дослідження виконують за допомогою датчика, підключеного до комп'ютера. Звукові хвилі із датчика транслюються в організм. Вони проникають у тканини, відбиваються від органів та повертаються в датчик. Відображені електричні імпульси трансформуються у зображення на моніторі.
Як правило, під час проведення УЗ досліджень пацієнту потрібно розміститься на кушетці на спині або боці. На шкіру наноситься мастило гель. Фахівець переміщує датчик по гелю. У деяких випадках сканер м'яко натискають на шкіру, але це не завдає ніякого дискомфорту.
Якщо ви проходите трансвагінальне УЗД, вас попросять спорожнити сечовий міхур і зняти нижню білизну. Перетворювач трохи більший за тампон. Він закривається презервативом і змащується гелем для кращого ковзання.
Перед проведенням трансректального УЗД потрібно буде зробити клізму. Вузький датчик вводиться у пряму кишку, що може бути незручно, але не повинно завдавати біль.
Тривалість будь-якого УЗ дослідження становить трохи більше 30 хвилин. Відразу після цього пацієнт зможе займатися своїми звичайними справами.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Ультразвукова діагностика у Вінниці у МЦ "Медилюкс"
Лікувальний діагностичний центр "Меділюкс" в Вінниці пропонує всім охочим пройти ультразвукове дослідження у комфортних умовах. Наші пацієнти отримують:
- Послуги висококваліфікованих лікарів діагностів.
- Можливість діагностики на сучасних апаратах у спеціалізованих кабінетах.
- Повний список ультразвукових досліджень.
- Привітний персонал, готовий відповісти на будь-яке запитання пацієнт.
Записатися на УЗД в наш медичний центр можна на сайті або за телефоном. Консультант допоможе оформити візит, розповість про правила підготовки до конкретного виду дослідження.