Денситометрія
Кісткова рентгенівська денситометрія — найчастіше використовуваний неінвазивний тест для діагностики остеопороз. Це спеціальний метод візуалізації структури кісток та аналіз їх мінеральної густини. Медичний центр "Меділюкс" виконує дослідження у Вінниці відповідно до міжнародних стандартів та запрошує пацієнтів із показаннями до цього тесту записатися на консультацію.
Ми використовуємо сучасне обладнання, тому обстеження є повністю безпечним, високоточним та інформативним. Дізнатися більше можна на прийомі або по телефону.
Що таке рентгенівська денситометрія?
Денситометрія кісток — це радіологічний метод виміру мінеральної щільності кісткової тканини. Дослідження передбачає застосування незначної кількості рентгенівського випромінювання на кістковій масі ділянки, яка аналізується.
Основне застосування денситометрії — діагностика та моніторинг прогресування та/або лікування остеопорозу. Кістки мають білкову та мінеральну структуру. Якщо кількість кальцію в кістці зменшується, здатність кістки витримувати удари та навантаження знижується, що збільшує ризик перелому.
Кістка постійно руйнується і формується наново організмом. У міру того, як людина стає старшою, руйнація відбувається швидше і масштабніше, ніж відновлення. Різні зовнішні умови та обставини, внутрішні чинники можуть збільшити швидкість цієї руйнації. В результаті розвивається остеопороз — стан, при якому порожнина в кістках стає ширшою, і в результаті кістки стають крихкими. Денситометрія дозволяє виявити чи підтвердити цей стан та розпочати лікування.
Зони, які можна оцінити - це поперековий відділ хребта, стегно, передпліччя та все тіло. Аналіз всього тіла також дозволяє кількісно оцінити жирові відкладення та їхній розподіл. Також може бути виконане бічне зображення грудного та поперекового відділів хребта для подальшого виявлення та аналізу можливих переломів хребців.
Чому денситометрія важлива?
Виявлення зниження мінеральної щільності кісток на ранній стадії допомагає розпочати лікування до того, як ситуація стане критичною. Стандартні рентгенівські фотографії можуть показати ослаблені кістки. Але в той момент, коли слабкість кісток можна побачити на стандартних рентгенівських знімках, вона може бути запущеною для лікування. Тестування кісткової денситометрії може виявити зниження щільності і міцності кісток на більш ранній стадії, коли лікування може бути ефективним.
Якщо патологія вже діагностована, проводиться терапія, то денситометрія кісток дозволяє проводити контроль та спостерігати за ефективністю лікування.
Кому показана денситометрия?
Пройти рентгенологічну денситометрію лікарі рекомендують жінкам у постменопаузі. Обстеження також показане літнім чоловікам і всім, хто страждає на захворювання або проходить лікування, здатне підвищити крихкість кісток. Вам слід обговорити з лікарем, чи потрібний вам цей тест. Він може порекомендувати його, якщо ви належите до однієї з таких груп пацієнтів:
- жінки старше 65 років;
- жінки у постменопаузі віком від 50 років;
- чоловіки старше 50 років з іншими факторами ризику;
- пацієнти старше 50 років, які перенесли нещодавно перелом кістки;
- пацієнти, які різко втратили у зрості більше 3 см;
- пацієнти з болями у спині, з порушеннями постави;
- пацієнти після хіміотерапії;
- пацієнти, які перенесли пересадку органу;
- чоловіки та жінки, у яких аналізи показали зниження рівня гормонів.
Деякі види рецептурних препаратів призводять до зменшення кісткової маси, наприклад, кортикостероїдні речовини. Пацієнтам, які пройшли курс такої терапії, також рекомендовано пройти обстеження.
Як проводиться денситометрія
Як і у випадку з більшістю рентгенологічних методів, підготовка до денситометрії взагалі не потрібна. Перед скануванням потрібно буде зняти прикраси. Лікарю варто повідомити, якщо ви нещодавно проходили інше дослідження візуалізації з контрастною речовиною, наприклад КТ або барієве сканування. Також слід сказати про вагітність або підозру на вагітність.
Денситометричний сканер працює швидко та безболісно. Пацієнту пропонується розташуватися лежачи на спеціальній кушетці. Далі лікар розповість, які пози потрібно прийняти. Наприклад, якщо проводиться дослідження кісток нижніх кінцівок, для першого тесту потрібно зігнути ноги на спеціальній подушці, а для другого — їх потрібно випрямити, а стегна повернути під потрібним кутом. Пацієнту забезпечується максимальна зручність, що є особливо важливим для людей старшого віку. За необхідності рентгенолог допоможе пацієнтові прийняти правильне положення.
Стіл має детектор з одного боку та рентгенівське джерело з іншого. Пристрій переміщається навколо зони дослідження та робить знімки, які нагадують рентгенівські знімки, але з меншим променевим навантаженням для пацієнта.
Коли промені проходять через кістку, частина їх відбивається і прямує назад у детектор. Чим щільніша кістка, тим менше променів відбивається. Ці дані дослідження використовуються для вимірювання та кількісної оцінки мінеральної щільності кісткової тканини. Отримані показники порівнюються з релевантними даними таблиці.
Розшифровка результатів
Класифікація здійснюється за статтю, расою, віком. На основі цих порівнянь ставиться або не ставиться діагноз остеопороз, остеопенія або низька кісткова маса. Це відбувається за допомогою програмного забезпечення, яке дозволяє за кілька секунд розрахувати ризики. У цьому випадку призначається лікування. Пацієнту може бути запропоновано повторно пройти обстеження за місяць чи інший період, щоб відзначити прогрес лікування.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Денситометрія у Вінниці у медичному центрі "Меділюкс"
Діагностичний центр "Меділюкс" запрошує зробити денситометрію в Вінниці на сучасному устаткуванні за вигідною ціною. Високотехнологічні апарати безпечніші, ніж рентген, і не завдають шкоди пацієнтам із різними хронічними захворюваннями, людям старшого віку. Вони видають точні результати, які комп'ютерна програма відразу порівнює з нормою. Лікар медичного центру "Меділюкс" на підставі цих показників дасть висновок, за необхідності призначить медикаментозну терапію.
Завдяки такому обстеженню можна виявити ризики серйозних захворювань кісток, попередити захворювання опорно-рухового апарату. Записатися на обстеження можна за безкоштовним багатоканальним контактним телефоном 0 (800) 331 429. Також доступний онлайн запис на сайті.