КТ
КТ діагностика - це популярний в медицині метод дослідження, який дозволяє отримати детальні поперечні зображення, "зрізи" тіла. Ці знімки потрібні для діагностики станів, моніторингу лікування та післяопераційного стану. Діагностична технологія проводиться швидко, безболісно, часто не вимагає підготовки. А висока точність результатів підвищує її популярність у всіх сегментах медичної практики.
Що показує КТ
Процедура комп'ютерної томографії допомагає без проникнення та розрізу дослідити внутрішні органи та структури. Технологія використовує комбінацію рентгенівських променів та передових комп'ютерних технологій для створення графічних зображень. Простими словами, після обстеження лікар отримує серію знімків, які створюються як нарізане для пирога скибочками яблуко. Тільки "розрізається" на найтонші поперечні шари тіло людини. На цих зображеннях видно з дивовижною чіткістю органи, тканини, кістки та кровоносні судини.
Завдяки високому рівню деталізації комп'ютерну томографію призначають для виявлення різних потенційних проблем зі здоров'ям:
- Пухлини
За підозри на пухлину пацієнту рекомендують зробити КТ. Дослідження може проводитись у будь-якій частині тіла. Технологія не тільки виявляє новоутворення, а й вказує його чіткі межі та локалізацію. Це дозволяє скласти ефективний план лікування, спрямований на видалення пухлини. Також метод допомагає проводити моніторинг зростання утврення з часом.
- Хвороби серця
Лікар може рекомендувати проведення комп'ютерної томографії пацієнту при симптомах серцевих захворювань. Метод допомагає виявити відкладення кальцію, появу бляшок, судинні мальформації, які можуть спричинити серцевий напад, серцеву недостатність. Також метод дає змогу оцінити стан клапанів, структуру серцевих тканин.
- Переломи кісток
В ортопедії та травматології КТ обстеження допомагають виявити тріщини та переломи кісток після травми. Деякі переломи важко діагностувати за допомогою традиційного рентгенологічного обстеження. Комп'ютерна томографія дозволяє отримати зображення поперечного перерізу кісток, які лікарі можуть використовувати для виявлення навіть найменших пошкоджень.
- Внутрішні кровотечі
У відділення невідкладної допомоги часто потрапляють пацієнти після аварій та нещасних випадків. В результаті таких ситуацій може виникнути внутрішня кровотеча, яку складно розпізнати та діагностувати. Скорочений час проведення КТ грає вирішальну роль у виборі цього діагностичного методу. Лікар швидко отримує чітку картину внутрішньої та зовнішньої частини всіх кровоносних судин та органів для виявлення внутрішньої кровотечі.
Переваги КТ
- Комп'ютерна томографія безболісна, неінвазивна та точна.
- Основною перевагою томографії є її здатність одночасно візуалізувати на комп'ютері кістки, м'які тканини та кровоносні судини.
- За допомогою комп'ютерної томографії лікарі можуть отримати зображення будь-якої частини тіла пацієнта, яке є більш точним та деталізованим, ніж те, що може надати традиційний рентген.
- Дослідження займає трохи більше 15 хвилин.
- Технологія підходить для широких категорій пацієнтів, у тому числі дітей та людей старшого віку.
- Записатись на КТ можуть пацієнти, яким протипоказана магнітно-резонансна томографія. Наприклад, люди з кардіостимулятором чи штучним суглобом.
- Комп'ютерна томографія забезпечує візуалізацію в реальному часі що робить її хорошим інструментом під час проведення біопсії внутрішніх органів, кісток.
Види КТ досліджень
Розрізняють два різні варіанти сканування.
КТ без контрастної речовини
Найчастіше проводиться дослідження без контрасту, коли об'єктами КТ стають м'які тканини, кістки, м'язи, не порожні органи.
КТ із контрастом
Деякі дослідження проводять зі спеціальним барвником, що називається контрастною речовиною. Він забезпечує вищу візуалізацію судин та органів, "підсвічуючи" їх. Використовується контраст для обстеження кровоносних та лімфатичних судин, порожнистих органів, шлунково-кишкового тракту.
Контрастну речовину вводять
- Через рот. Якщо сканується стравохід чи шлунок, пацієнту пропонується проковтнути рідину з контрастною речовиною.
- Через артерію чи вену на руці. Для дослідження судин та органів вводять фарбник шляхом ін'єкції.
- За допомогою клізми. Контрастна речовина може бути введена у пряму кишку, якщо об'єктом дослідження стає кишечник.
Хоч і рідко, але при використанні контрастного матеріалу у пацієнтів можуть виникати алергічні реакції. Більшість реакцій незначні і призводять до висипу чи свербіжу. Рідше алергічна реакція може бути серйозною, навіть небезпечною для життя. Лікарі готові до надання першої допомоги таким пацієнтам.
Показання до комп'ютерної томографії
Комп'ютерна томографія є корисною для діагностики широкого спектру проблем зі здоров'ям. Зображення поперечного перерізу, які дозволяє отримати ця технологія, можуть допомогти лікарям запобігти або лікувати проблеми зі здоров'ям до того, як вони завдають непоправної шкоди.
Вже частково було перераховано показання до комп'ютерної томографії. Цей список можна продовжити такими можливостями методу:
- Аномалії головного мозку
Цей діагностичний метод ефективний для виявлення аномалій у структурах головного мозку, наприклад, після черепно-мозкової травми, перенесеного інсульту, при підозрі на новоутворення. Детальні "зрізи" голови, мозкової тканини та кровоносних судин допомагають лікарям оцінювати стани, швидко проводити медичні втручання та розробляти плани лікування з урахуванням конкретного клінічного випадку.
- Хвороби серця
У кардіології практикується КТ-ангіографія, спеціалізована форма КТ, що дозволяє оцінити кровоносні судини. Це необхідно для виявлення аневризм, тромбів та інших судинних аномалій.
- Дослідження органів черевної порожнини та тазу
КТ-сканування забезпечує детальне зображення черевної порожнини та тазу, що робить його безцінним для виявлення та оцінки різних станів. Лікар може попросити провести КТ при пошуку каменів у нирках, інших причин болю в животі або блювоті (включаючи апендицит і дивертикуліт). Також її проводять для виявлення інфекції, абсцесу, кіст та інших аномалій у черевній та тазовій ділянці.
- Оцінка кісток, суглобів, м'яких тканин
КТ часто використовують із оцінки станів опорно-рухового апарату. Деталізовані поперечні "зрізи" кісток, суглобів та м'яких тканин допомагають у діагностиці та оцінці переломів, артритів, пухлин та дегенеративних станів.
Прямі показання для КТ
Цей метод кращий, коли потрібна швидка та точна діагностика стану пацієнта, наприклад після ДТП або при підозрі на внутрішню кровотечу.
Протипоказання до проведення КТ
Протипоказання до комп'ютерної томографії не такі великі, як для МРТ, що робить спосіб поширеним. Не проводять дослідження вагітним жінкам, пацієнтам із вираженою печінковою або нирковою недостатністю.
Ще на етапі планування важливо повідомити лікаря про всі препарати, які вживаються. Пацієнтам з діабетом, захворюванням нирок або високим артеріальним тиском, яким призначається КТ з контрастною речовиною, перед дослідженням слід здати аналізи для скринінгу загального стану здоров'я.
Як проходить КТ
Рекомендується одягнути зручний вільний одяг. За деяких видів КТ пацієнту потрібно буде зняти весь одяг. Металеві предмети, включаючи ювелірні вироби, пірсинг та шпильки, можуть спотворити зображення. Тому їх також знімають.
Лікар може порекомендувати пацієнтові нічого не їсти і не пити протягом кількох годин до дослідження, якщо воно проводитиметься з контрастною речовиною. Але часто особлива підготовка до КТ не потрібна.
КТ-сканер складається з машини у формі бублика з вузьким столом посередині. Пацієнт лежить на столі, який повільно рухається через центр сканера, тоді як рентгенівська трубка та детектори обертаються навколо нього. Рентгенівська трубка викидає серію рентгенівських променів, що проходять через тіло, а детектори вимірюють результати рентгенівських променів, що виходять з іншого боку.
Комп'ютерна робоча станція, яка обробляє інформацію, знаходиться у відділенні диспетчерської. Тут лікар керує дослідженням. Він чує пацієнта та розмовляє з ним за допомогою динаміка та мікрофона.
Розшифровка результатів КТ
Зібрані дані обробляються комп'ютером для створення зображень поперечного перерізу, які можна вивести на монітор або роздрукувати для подальшого аналізу. Для створення цих зображень комп'ютер використовує техніку, яка називається томографічною реконструкцією. Об'єднуючи кілька рентгенівських проекцій під різними кутами, комп'ютер створює детальне уявлення зони, що сканується, показуючи кістки, органи, кровоносні судини та інші структури.
Зображення зберігаються як електронні файли даних. Найчастіше їх переглядають на екрані комп'ютера. Лікар, який спеціалізується на візуалізації, що називається рентгенологом, переглядає зображення та створює звіт, який зберігається в медичній карті пацієнта.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Пройти КТ у Вінниці у МЦ "Меділюкс"
Лікувальний діагностичний центр "Меділюкс" у Вінниці запрошує всіх бажаючих пройти КТ обстеження органів та тканин на сучасному обладнанні. При виявленні патологічного стану або хвороби ви зможете також пройти у нас лікування. Наші пацієнти отримують такі переваги від звернення до центру:
- інноваційне обладнання;
- висококваліфіковані лікарі;
- процедура у комфортних умовах;
- можливість записатися на зручний час для діагностики;
- швидке та точне розшифрування результатів.
Записатися на прийом можна на сайті або за телефоном. Бережіть здоров'я, а ми вам у цьому допоможемо.