Аутоімунний тиреоїдит (АІТ): поверніть здоров'я щитоподібної залози з "Меділюкс"!
Щитоподібна залоза — це орган, розташований на шиї. Головне його завдання — вироблення гормонів, які забезпечують нормальне функціонування практично кожного органу.
Коли робота ЩЗ порушується, наш організм починає працювати неправильно. Це може статися через запалення щитовидки внаслідок атаки на неї власної імунної системи пацієнта. Хворобу називають хронічний тиреоїдит, аутоімунний тиреоїдит або тиреоїдит Хашимото. Якщо ігнорувати проблему, наслідки аутоімунного тиреоїдиту можуть стати причиною серйозних ускладнень і навіть смерті. І навпаки, хоч вилікувати АІТ не можна, його симптоми та прояви можна контролювати медикаментозною терапією.
Що таке аутоімунний тиреоїдит (АІТ)
Якщо ваша щитоподібна залоза запалюється через атаку імунних клітин, діагностують це захворювання. Аутоімунний тиреоїдит (АІТ) — це захворювання, яке не лікується, але контролюється ліками.
Завдання імунної системи - виявляти шкідливих зовнішніх агентів, таких як бактерії та віруси та боротися з ними. Але іноді імунна система починає нападати помилково на власні тканини організму. При хворобі Хашимото — це щитоподібна залоза:
- Імунна система виробляє антитіла, які нападають на клітини ЩЗ.
- Поступово у різних відділах щитовидки накопичуються лейкоцити.
- Інфільтрація викликає запалення тканин, через запальні процеси та через заміщення клітин щитоподібна залоза втрачає функціональний ресурс.
- Щитовидка знижує вироблення гормонів. В організмі спостерігається їхній дефіцит. Це призводить до гіпотиреозу.
Важливо: Не у всіх пацієнтів із хворобою Хашимото розвивається гіпотиреоз. У деяких випадках аутоімунне захворювання переходить до стадії ремісії після курсу протизапальних препаратів.
У 2015 році "Журнал імунологічних досліджень" опублікував дані, згідно з якими АІТ щитоподібної залози вражає близько 5% дорослого населення. Це найпоширеніша причина гіпотиреозу. Зазвичай захворювання діагностується у віці від 30 до 50 років. Воно набагато частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Зазначається, що хвороба "молодшає". Сьогодні тиреоїдит все частіше діагностується у дітей та підлітків.
Чим небезпечний аутоімунний тиреоїдит
Якщо не лікувати хворобу Хашимото, крім симптомів, які суттєво знижують якість життя, виникають серйозні ускладнення, такі як:
- підвищення рівня холестерину в крові, розвиток атеросклерозу;
- захворювання серця та серцева недостатність;
- підвищений артеріальний тиск;
- депресія;
- мікседематозна кома — це рідкісне ускладнення важкого гіпотиреозу, що може стати причиною смерті.
Низький рівень гормонів ЩЗ провокує розвиток депресивних станів, знижує статевий потяг. Якщо не лікувати захворювання, розвиваються проблеми із зачаттям та виношуванням плода у жінки.
Аутоімунний тиреоїдит: класифікація
У сучасній медицині виділяють такі види АІТ:
- Дифузний. При цій формі захворювання інфільтрація лейкоцитів відбувається у різних відділах щитовидки.
- Вузловий. У залозі утворюються ділянки заміщення тканин, які називають вузлами.
Залежно від рівня втрати органом функцій це захворювання буває трьох видів:
- гіпертиреоз — на початковій стадії розвитку АІТ через руйнування структури ЩЗ у кровотік надходить велика кількість гормонів;
- еутиреоз — виробництво гормонів збережено у потрібному обсязі;
- гіпотиреоз — зниження синтезу гормонів ЩЗ.
Причини аутоімунного тиреоїдиту
Фактори розвитку хвороби продовжують вивчати світила медицини. Вважається, що причини виникнення АІТ приховані в генетичному дефекті, можуть розвинутися через погану екологію і під впливом радіаційного фону. У групі ризику жінки старше 35 років із цим захворюванням у сімейному анамнезі. Також частіше хворіють на АІТ люди, які проживають у регіонах з підвищеним вмістом йоду в раціоні. Не виключені медикаментозні причини розвитку цієї хвороби.
Аутоімунний тиреоїдит: симптоми
На самому початку ознаки аутоімунного тиреоїдиту щитоподібної залози часто мають прихований характер. Лише в деяких пацієнтів спостерігаються симптоми гіпертиреозу через вивільнення гормонів внаслідок періодичного руйнування щитоподібної залози.
Згодом ЩЗ збільшується, утворюючи безболісний зоб. У деяких людей згодом розвивається гіпотиреоз, що супроводжується:
- набором маси тіла;
- підвищеною втомлюваністю;
- порушенням випорожнень;
- зміною настрою, депресією;
- поганим станом шкіри, волосся, нігтів.
На пізніх стадіях захворювання зоб зменшується через атрофію щитоподібної залози.
Аутоімунний тиреоїдит: діагностика
Діагноз ставлять за результатами лабораторних та апаратних досліджень, збору анамнезу та вивчення клінічної картини. Враховуючи відносно неспецифічні симптоми початкового гіпотиреозу, діагноз АІТ ставлять диференційовано, крім депресії, циклотимії, ПМС, синдрому хронічної втоми, тривожного розладу.
Діагностика АІТ починається з візуального огляду та пальпації. Передня частина шиї пацієнта може бути опухшою. Можуть бути скарги на відчуття надмірного тиску, випирання в горлі. Лікар може виявити твердий зоб, безболісний на дотик. Інші симптоми, які спостерігаються при гіпотиреозі, такі як періорбітальна мікседема, залежать від стадії розвитку захворювання.
Призначаються аналізи на АІТ:
- Тиреотропний гормон (ТТГ). Цей тест перевіряє рівень гормону ТТГ, який виробляється невеликою залозою головного мозку, що називається гіпофізом. Коли вашому організму не вистачає гормонів щитовидної залози, гіпофіз посилає ТТГ, щоб повідомити щитовидну залозу про необхідність виробляти більше гормонів. Якщо рівень ТТГ у крові високий, це означає, що у вас може бути гіпотиреоз.
- Тест на тироксин (Т-4). Цей аналіз визначає рівень гормону Т-4 в організмі. Якщо в крові занадто мало Т-4, це підтверджує те, що проблема у щитовидній залозі.
- Тест на антитіла. Оскільки гіпотиреоз можуть викликати інші захворювання, лікар повинен призначити тест на антитіла, щоб визначити причину гіпотиреозу. Якщо тест показує присутність у крові антитіл до білка щитоподібної залози, це очевидна ознака того, що у вас тиреоїдит Хашимото.
Також можуть бути призначені додаткові лабораторні випробування:
- Загальний аналіз крові: у 30-40% пацієнтів із гіпотиреозом спостерігається анемія.
- Ліпідний профіль: при гіпотиреозі часто спостерігається підвищення рівня загального холестерину, ЛПНГ та тригліцеридів.
- Базова метаболічна панель: у хворих на АІТ часто діагностується зниження швидкості клубочкової фільтрації.
- Рівень креатинкінази: при тяжкому гіпотиреозі цей показник часто підвищується.
- Рівень пролактину: при первинному гіпотиреозі він часто підвищений.
УЗД щитоподібної залози відіграє важливу роль у діагностиці. Зображення, отримані за допомогою ультразвуку, допомагають оцінити розмір ЩЗ та додатково підтвердити діагноз аутоімунного тиреоїдиту, виявити наявність вузлів.
АІТ: лікування
Лікування призначає лікар ендокринолог з урахуванням стадії захворювання, аналізу результатів діагностики та інших індивідуальних факторів. Якщо у вас немає гіпотиреозу або у вас дуже легка форма захворювання, ваш лікар може не прописати жодних ліків, а натомість просто стежити за вашими симптомами та перевіряти рівень гормонів щитоподібної залози.
Рекомендується перевіряти рівень ТТГ один чи двічі на рік, щоб переконатися, що дефіцит гормонів не настав. Якщо у вас виявлено гіпотиреоз, лікування аутоімунного тиреоїдиту побудовано на замісній терапії — вам до кінця життя потрібно буде приймати ліки, які замінять гормони щитоподібної залози. Ці ліки допомагають відновити нормальний рівень гормонів ЩЗ, необхідних вашому організму. Дозу буде скориговано до необхідного рівня залежно від рівня ТТГ пацієнта.
Також в гострій стадії запалення можуть знадобитися протизапальні препарати та імунодепресанти, які зменшують прояви атак на ЩЗ, не допускають загострення.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Профілактика
Не існує відомого способу запобігти цьому розладу. Знання факторів ризику може дозволити більш ранню діагностику та лікування.
Переваги діагностики та лікування у МЦ "Меділюкс"
Лікувально-діагностичний центр Меділюкс запрошує всіх бажаючих пройти діагностику АІТ у Вінниці. Прийом ведуть досвідчені лікарі ендокринологи, які за результатами лабораторних та апаратних досліджень підтвердять або спростують діагноз, призначать за необхідності лікування.
Ми практикуємо індивідуальний підхід до кожного клінічного випадку, тому завжди маємо позитивний результат. Інші переваги лікування у нас:
- Ми використовуємо методи лікування, які практикують у провідних клініках Німеччини та Ізраїлю.
- Наші досвідчені ендокринологи комплексно оцінюють стан пацієнта та з огляду на це розробляють індивідуальний план лікування.
- Клініка оснащена необхідним діагностичним обладнанням.
Ми пропонуємо високий рівень медичного обслуговування. Ціни відповідають якості. Запишіться на консультацію по телефону чи на сайті.