Інсульт
Інсульт – розповсюджене захворювання нервової системи, яке виникає внаслідок порушення цілісності артерій або погіршений кровообіг. Прийнято вважати, що мозковий інсульт трапляється у пацієнтів старше 60 років і є ускладненням атеросклерозу або наслідком розриву патологічно змінених мозкових кровоносних судин людини. Але останнім часом з’являється тенденція до зменшення віку ризику, адже реєструють випадки інсультів у людей середнього віку та навіть у молоді. Особливу групу ризику становлять спортсмени, які займаються бойовими мистецтвами.
Розрізняють наступні види інсульту:
- Ішемічний інсульт, при якому артерія з якихось причин перестає пропускати достатню кількість крові. В такому разі клітини мозку гинуть через брак поживних речовин та кисню.
- Геморагічний інсульт, що характеризується крововиливом в мозок. Після 60 років частіше зустрічається у жіночої частини населення.
Передвісниками інсульту є транзиторні порушення мозкового кровообігу, і проявляються вони в будь-який час різними способами. Наприклад, під час гіпертонічних кризів або нервового перенапруження.Тому слід спостерігати за самопочуттям і змінами в організмі, а також своєчасно звертатись за допомогою до спеціалістів.
Фактори ризику розвитку інсульту
- Недостатня фізична активність.
- Паління.
- Зловживання алкоголем.
- Діабет.
- Підвищений артеріальний тиск.
- Виявлені гемангіоми в мозку (доброякісні пухлини, що представляють собою клубок судин).
- Артеріальна гіпертензія.
- Тромбоз вен.
- Будь-які коагулопатії (захворювання згортальної системи крові).
- Будь-які емболії в анамнезі.
Які бувають ознаки гострого порушення мозкового кровообігу?
Нетипові ознаки інсульту у жінок і чоловіків заважають рано діагностувати проблему і затримують надання допомоги. Щоб врятувати життя, треба вміти розрізняти і впізнавати всі симптоми катастрофи. Перш за все, звичайно, інсульт відомий завдяки своїй здатності викликати парез або параліч (часткову або абсолютну втрату рухливості якоїсь ділянки тіла). При інсульті парези і паралічі однобічні – тобто вражають як правило ногу і руку на одному боці.
Інші типові ознаки, що свідчать про розвиток інсульту:
- Нерозбірлива вимова (інколи схожа на мову людини в стані алкогольного сп’яніння).
- Порушення зору або повна його втрата.
- Зниження або втрата температурної, больової, вібраційної чутливості з одного боку.
- Розлади слуху, нюху, смаку, дереалізація.
- Порушення ковтання.
Нетипові ознаки, що свідчать про розвиток інсульту:
- Сильний головний біль, що може супроводжуватись блюванням.
- Сухість в роті.
- Головокружіння.
- Порушення пам’яті.
- Зниження працездатності.
Першу допомогу при інсульті треба надавати якомога швидше. Якщо ви помітили 2 і більше симптомів, слід викликати швидку, а кваліфікований лікар-невролог підбере індивідуальне лікування, виходячи з особливостей хворого, перебігу захворювання та його етіології.
Є декілька правил, що допоможуть хворому до госпіталізації:
- Усунення проблеми з диханням, якщо вона є.
- Вимірювання артеріального тиску, якщо є можливість.
- Переведення хворого в зручне положення.
- Фіксація часу, коли виник інсульт.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Діагностика та лікування інсульту:
Для встановлення діагнозу збирається анамнез, виконуються лабораторні та інструментальні обстеження. Після цього проводиться корекція життєво-важливих функцій і спеціалізована терапія. Є терапевтичне вікно, впродовж якого можна ввести спеціальний препарат, що розчиняє згустки та відновлює кровотік. Але тромболізис дозволений лише у випадку встановлення діагнозу «гостре порушення мозкового кровообігу за ішемічним типом».
Саме тому важливо потрапити до кваліфікованого спеціаліста та пройти обстеження на якісних апаратах. В МЕДІЛЮКС встановлений сучасний томограф SIEMENS MAGNETOM Avanto 1,5 T, який чудово справляється з діагностикою інсультів. Тому пацієнти опиняються в надійних руках!