Синдром сухого ока
Без сліз наші очі не можуть функціонувати. Якщо слізні залози не виробляють достатньо сліз, розвивається синдром сухого ока. Симптоми патології включають печіння, свербіж та відчуття піску в очах. Сучасна офтальмологія пропонує кілька різних методів лікування, включаючи зволожуючі очні краплі та процедури. Досвідчений лікар медичного центру Меділюкс проведе діагностику та складе індивідуальний план лікування, який обов'язково допоможе вам позбутися від патології чи зменшити вираженість її проявів.
Що таке синдром сухого ока
Коли ми кліпаємо, очі вкриваються плівкою сліз. Завдяки цьому поверхня ока зберігається гладкою та ясною. Слізна плівка важлива для хорошого зору. Вона складається з трьох шарів:
- жирний шар;
- рідкий шар;
- шар слизу.
Жирний шар робить поверхню сльози гладкою і запобігає занадто швидкому висиханню сліз. Рідкий шар очищає очі від дрібних частинок пилу. Шар слизу допомагає розподілити рідкий шар поверхнею ока, зберігаючи його вологим.
Наші очі постійно сльозяться, тому залишаються вологими. Але іноді очі виробляють недостатньо сліз чи їхній склад змінюється. Це призводить до виникнення патології — діагностується синдром сухих очей.
Чим небезпечний синдром сухого ока
Синдром сухого ока може призвести до зниження зорової функції. Симптоми захворювання, які проявляються періодично чи постійно, можуть негативно впливати на якість життя пацієнта, знижуючи його продуктивність та емоційний добробут.
У деяких випадках захворювання може спричинити:
- виразки рогівки;
- утворення рубців тканини;
- стійку повну втрату зору.
Щоб уникнути серйозних ускладнень та підвищити якість життя, важливо виявити причину стану та розпочати лікування. Консультація офтальмолога — перший крок комплексного офтальмологічного обстеження та початку лікування патології.
Синдром сухого ока: причини
З віком люди, як правило, плачуть менше через гормональні зміни. І у чоловіків, і у жінок може розвинутись ССО. Але найчастіше цей діагноз ставиться жінкам у період менопаузи.
Ось деякі інші причини синдрому сухого ока:
- Деякі захворювання, такі як ревматоїдний артрит, синдром Шегрена, захворювання щитовидної залози та вовчак.
- Патології або захворювання очей, такі як блефарит, при якому повіки опухають, ентропіон, при якому повіки загортаються, кератокон'юнктивіт.
- Робота в запорошених або задимлених умовах, проживання в дуже сухому кліматі.
- Тривала зосереджена робота за комп'ютером, що порушує частоту моргання.
- Неправильно підібрані контактні лінзи, алергія на контактні лінзи.
- Перенесена операція, наприклад, рефракційна хірургія ока.
- Прийом певних ліків, таких як діуретики, бета-блокатори, антибіотики, препарати від алергії, антидепресанти.
Щоб з'ясувати, що спричинило розвиток хвороби, лікарю потрібно провести обстеження, зібрати анамнез. Пацієнт повинен докладно розповісти про особливості життя, звички, наявність факторів ризику.
Синдром сухого ока: симптоми
Ознаки синдрому сухого ока досить специфічні:
- біль та печіння в очах;
- затуманений зір;
- відчуття піску в очах;
- почервоніння та подразнення очей;
- біль при носінні контактних лінз;
- у деяких випадках підвищене сльозовиділення.
Наявність великої кількості сліз може здатися дивним при тому діагнозі. Але підвищене їх вироблення пояснюється зміною складу сліз — сухість очей зберігається, сліз виділяється більше для компенсації стану, але зміна їх складу не дозволяє отримати позитивний результат.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Діагностика
За наявності об'єктивних та суб'єктивних симптомів, офтальмолог призначає повне офтальмологічне обстеження. Воно включає огляд, проведення різних тестів, які допомагають підтвердити чи виключити діагноз. У тому числі:
- Дослідження за допомогою щілинної лампи: тест перевіряє кількість сліз, які виробляють очі пацієнта. Лікар спрямовує світло у кожне око і за допомогою мікроскопа оглядає очі та повіки.
- Тест Ширмера: це ще один спосіб перевірити вироблення сліз. Лікар прикладає крихітний аркуш паперу до краю ваших повік,і залишає його там на кілька хвилин. У відповідь ваше око робить сльози, а потім офтальмолог вимірює кількість сліз, дивлячись на те, яку частину паперу вони покривають.
- Тест на час розриву сльози: цей тест перевіряє, наскільки швидко випаровуються сльози. Офтальмолог крапає в око фарбу та за допомогою мікроскопа перевіряє, як довго слізна плівка залишається стабільною (не руйнується). Вимірюється час між останнім морганням і появою першої сухої зоною рогівки. Час менше 10 секунд може сигналізувати про синдром сухого ока.
В офтальмології також використовуються інші тести, такі як тести на антитіла, для перевірки основних станів, які можуть спричинити сухість очей. Кожен спеціаліст має свій набір тестів, які дозволяють поставити діагноз. Наші лікарі теж дотримуються міжнародного протоколу для діагностики.
Лікування
Мета лікування синдрому сухого ока, полегшення симптомів, запобігання зниженню зору та розвитку серйозних ускладнень. Залежно від клінічної картини, офтальмолог призначає лікування. Це можуть бути штучні сльози — краплі для очей, схожі за складом на наші власні сльози. Їх можна використовувати щоразу при появі симптомів. Деякі рецептурні краплі для очей дозволяють збільшити виробництво сліз.
Однак найефективнішим методом лікування є визначення та усунення причини синдрому сухого ока. Для цього можуть бути призначені такі засоби:
- рецептурні очні краплі або мазі;
- гелі для очей;
- антибактеріальні препарати.
Офтальмолог може запропонувати блокувати слізні протоки. Завдяки цьому природні сльози довше залишаються в очах. Крихітні силіконові або гелеві пробки вставляють у слізні протоки. Радикальним методом є операція, спрямована на повне закриття слізних проток.
Профілактика синдрому сухого ока
Щоб уникнути розвитку патології, лікарі рекомендують берегти очі. Для цього варто уникати дратівливих факторів, контролювати мікроклімат (температуру та вологість) у приміщенні, в якому проживаєте, працюєте. Захищайте очі від сухого вітру, використовуйте на вулиці сонцезахисні окуляри. За перших ознак дискомфорту звертайтеся до офтальмолога, щоб попередити стійку симптоматику та запущену стадію захворювання. Під час тривалого використання комп'ютера або перегляду телевізора варто використовувати штучні сльози для зволоження очей. Перш ніж купувати засіб в аптеці, проконсультуйтеся з офтальмологом, щоб придбати безпечний та ефективний засіб. Уникайте тривалого перебування у задимлених та запилених приміщеннях.
Лікування синдрому сухого ока у МЦ Меділюкс
Медичний центр Меділюкс надає в Вінниці висококваліфіковані послуги з діагностики та лікування різних офтальмологічних захворювань, у тому числі синдрому сухого ока. Наші досвідчені офтальмологи мають необхідні знання та ресурси, щоб вилікувати ССО.
Ми практикуємо індивідуальний підхід до лікування. Лікар складає план лікування для конкретного пацієнта з урахуванням причин, стадії та симптомів захворювання.
Запишіться на прийом до офтальмолога для діагностики та лікування ССО контактним телефоном або на сайті. Наші консультанти розкажуть більше про офтальмологічне відділення, а лікарі на консультації — про методи діагностики та лікування, що використовуються, прогнозовані результати терапії та інші деталі. Будемо раді допомогти вам.