Стенокардія
Деякі захворювання настількі давні та поширені, що мають цілком офіційні, в минулому народні, назви. Однією з таких хвороб є стенокардія, більш відома як грудна жаба. На латині ця патологія звучить як angina pectoris, що цілком характеризує головний її прояв - відчуття стиснення в грудях. Саме з цього симптому стенокардія починається, а іноді тільки біль в грудях і стає підставою для консультації кардіолога.
До речі, стенокардію лікують кардіологи - експерти з хвороб серцево-судинної системи. І хоча грудна жаба являється лише синдромом, що супроводжує ряд патологій серця. далеко не кожний спеціаліст здатний запідозрити стан, направити пацієнта на потрібні дослідження та призначити ефективну терапію. Але тільки не спеціалісти ЛДЦ МЕДІЛЮКС. Запис на консультацію до наших кардіологів гарантує якісну діагностику та доказове лікування. Тому не баріться та записуйтесь за появи першого дискомфорту в грудях.
Види стенокардії
Існує багато класифікацій грудної жаби. Але згідно найважливішої в практичному відношенні клінічної класифікації, прийнятої ВООЗ в 1979-му році, виділяють наступні форми стенокардії:
- Стабільна стенокардія (напруги), якій присвоюють функціональний клас (від І до ІV, в залежності від частоти та вираженості симптомів).
- Нестабільна стенокардія, яка в свою чергу поділяється на:
- Ту, що вперше виникла.
- Ту, що прогресує.
- Принцметала.
- Довготривалі напади, як критерій передінфарктного стану.
Якщо не зважати на нюанси, стабільна стенокардія виникає під час фізичного навантаження, пацієнт зазвичай її очікує, напад легко знімається препаратами нітрогліцерину. Нестабільна стенокардія більш небезпечна та потенційно будь-який її напад може призвести до інфаркту міокарда або навіть до раптової серцевої смерті. Тому пацієнти, які відносяться до другої групи, мають дуже ретельно обстежуватись та знаходитись на диспансерному нагляді лікуючого лікаря-кардіолога. Причому, кардіолог має бути “своїм”, тобто вести пацієнта постійно. Тільки так можна бути впевненим у комплаєнсі між пацієнтом та спеціалістом, та в ефективності ескалаційної терапії.
Що провокує виникнення стенокардії?
Не слід плутати фактори ризику, причини та провокуючі фактори стенокардії. Перша група - це фактори, які статистично підвищують ризик отримати стенокардію. Сюди відносять супутні патології, погані звички та стани:
- Цукровий діабет.
- Куріння.
- Артеріальна гіпертонія.
- Тромбофілія.
- Різноманітні васкуліти та інші захворювання серцево-судинної системи.
Причини стенокардії - це безпосередні стани, внаслідок яких розвивається синдром загрудинного болю коронарного генезу. Тобто, коли з якихось причин серцевому м’язу не вистачає того кисню, який йому приносять вінцеві судини. До таких станів відносять:
- Атеросклероз та, відповідно, ішемічну хворобу серця (ІХС).
- Рестеноз стентів або тромбоз шунтів.
- Надмірне фізичне навантаження, особливо при супутніх проблемах із ССС.
- Прийом деяких препаратів, які викликають спазм коронарних судин.
Що ж до провокуючих факторів, сюди відносять фізичне навантаження, вихід нікотину або кофеїну в кров, нервове або емоційне перевантаження тощо.
Які симптоми при стенокардії?
Головний прояв, як уже було сказано, це дискомфорт або біль за грудиною або в лівій половині грудної клітки. Цей біль зазвичай тиснучий або пекучий, але може набувати будь-якого характеру. Коронарний біль ірадіює (віддає) в плече, надпліччя, лопатки, хребет, епігастрій, нижню щелепу або навіть скроню. При вираженому перекритті просвіту коронарної судини біль може бути нестерпним, але все ще зніматись нітрогліцерином.
Задишка - другий за частотою прояв, який також відчувають всі пацієнти кардіологів “зі стажем”. Задишка виникає спочатку під час фізичного навантаження, а потім і у спокої. Важливо віддиференціювати серцеву астму від задишки при захворюваннях бронхолегеневого комплекса.
Також при стенокардії з’являється відчуття страху та тривоги, очікування смерті. Підвищена пітливість, тахікардія, гемодинамічні зміни - характерні для нападу грудної жаби. На тлі прийому нітратів короткої дії стан полегшується.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Діагностика та лікування стенокардії в ЛДЦ МЕДІЛЮКС
Перш за все пацієнту зі стенокардією потрібно зробити ЕКГ та виміряти артеріальний тиск. В діагностичний мінімум включається консультація кардіолога та визначення ліпідограми (співвідношення ліпопротеїнів різної щільності в крові). Інколи доводиться виконувати холтерівське моніторування ЕКГ або АТ - таку послугу також ми надаємо. Лікування обов’язково включає статини та препарати для корекції супутніх патологій. У важких випадках доводиться виконувати ендоваскулярні або відкриті оперативні втручання - встановлювати в коронарні артерії стенти або вшивати шунти.