Вади серця
Серце – єдиний м’язовий орган, який безперестанку працює від народження до смерті. Тому будь-які анатомічні зміни його структур ведуть до серйозних функціональних змін і порушення патерну роботи серця. Тому здавна морфологічні патології клапанного апарату або стінок органу називають вадами. В цій статті ми поговоримо про те, які вади існують, чому важливо обстежуватись і знати про можливі серцеві захворювання, та в яких випадках вади потребують лікування. В ЛДЦ МЕДІЛЮКС ведуть прийом кваліфіковані кардіологи, які мають великий досвід лікування патологій з описаної групи. Тому записуйтесь на консультацію вже зараз.
Класифікація вад серця
Глобально всі структурні порушення розділяють на вроджені та набуті. Вроджені вади серця пов’язані з генетичними «помилками» та формуються на етапі ембріогенезу (в утробі). Набуті зміни частіше за все являються результатом інфекційних та аутоімунних захворювань міокарду або ендокарду (відповідно, м’язової та внутрішньої оболонок серця).
Слід зазначити, що вроджені вади стосуються і стінок, і клапанів органу, тоді як набуті – тільки клапанного апарату. Тому підходи до діагностики, очікувальної тактики та лікування у цих двох підгрупах значно відрізняються. Якщо при патологіях, які наявні з народження, виконують надзвичайно важкі оперативні втручання (з технічної точки зору), або спостерігають за природним закриттям дефекту та не втручаються, всі набуті вади без виключення потребують «рутинної» хірургічної заміни пошкодженого клапану.
Якщо оцінювати патології функціонально, можна виділити:
- Дефекти перетинок (міжпередсердної, міжшлуночкової та інших).
- Недостатність клапану (коли кров з однієї камери без перешкод повертається в іншу, тобто клапан не виконує функцію воротаря).
- Стеноз клапану (коли просвіт навпаки стає вужчим, внаслідок чого кров погано циркулює між камерами серця).
- Вади, пов’язані з гіпоплазією (недорозвиненням відділів серця).
- Подвоєння вихідних отворів.
- Патології магістральних судин (наприклад, коарктація аорти).
- Різноманітні транспозиції (наприклад, декстрокардія або переміна судин місцями).
- Комбіновані дефекти (при різноманітних генетичних аномаліях).
Нарешті, з огляду на історію вивчення вад та відповідно клінічні прояви виділяють бліді та сині вади.
Діагностика вад серця
Специфічних лабораторних методів на сьогодні не існує. Є різні генетичні тести, які дозволяють підтвердити наявність того чи іншого синдрому. Але в основному діагностика базується на даних інструментальних обстежень:
- ЕКГ.
- Ехокардіографія (УЗД серця).
- Доплер-КГ (реєстрація гемодинамічних показників – тобто характеру току крові всередині органу).
- Рентгенографія.
- КТ та МРТ серця як найбільш інформативні додаткові методи.
До речі, МРТ серця – одне з найбільш складних видів обстеження. Далеко не всюди його виконують, а головне – адекватно інтерпретують результати томографії. Але в МЕДІЛЮКС працюють спеціалісти, які мають великий досвід з оцінки томограм при різноманітних вроджених вадах.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Лікування
Тактика лікування відрізняється, в залежності від того, з якою вадою маємо справу. Деякі вроджені патології проходять самостійно або при належному консервативному лікуванні (подеколи доволі інтенсивному). Тоді як набуті вади клапанів – прерогатива виключно кардіохірургів. Адже радикальне та ефективне лікування таких станів тільки одне – протезування пошкодженого клапану.