МРТ головного мозку
Історія МРТ нараховує більше 40 років. За цей час популярна нині галузь радіології розвивалась стрімкими темпами завдяки активному фінансуванню розробок та чисельним перевагам метода. І все ж, більшість людей досі вважають МРТ дослідженням, завдяки якому можна перевірити суглоби або дослідити організм на предмет пухлин. Звичайно, магнітно-резонансна томографія популярна і серед травматологів, і серед онкологів, але можливості обстеження виходять далеко за межі двох медичних напрямків.
Наприклад, чи знали ви, що МРТ — найбільш точний метод дослідження структурних змін головного мозку? Після ознайомлення зі статтею ви в цьому переконаєтесь.
Чому головний мозок важко “побачити”?
Всі візуалізуючі методи діагностики базуються на аналізі реакцій, які реєструє апарат при впливі хвиль на тканини з різною щільністю. УЗД використовує ультразвукові хвалі, КТ — рентгенівські промені, тепловізор — інфрачервоне випромінювання. Але результат, незалежно від вибраного метода, дозволяє візуалізувати органи і тканини завдяки різниці їх щільності.
Мозок являється м’яким однорідним паренхіматозним органом, тому різні його області майже не відрізняються за структурою. Але при цьому мають абсолютно різні функції. Що це означає на практиці:
- Неймовірно важко визначити патологію на рівні анатомії
- Будь-яка операція потребує ретельного обстеження і вибору об’єму втручання
- Велику небезпеку становлять не тільки злоякісні, а й доброякісні новоутворення
- І головне — апарати з малою роздільною здатністю не в змозі показати морфологічні зміни мозкової тканини
МРТ — це дослідження організму шляхом реєстрації коливань атомів водню в магнітному полі. В будь-якій клітині тіла цей хімічний елемент знаходиться у великій кількості. Концентрація залежить від типу тканини, але в будь-якому випадку магнітно-резонансний томограф дозволяє найбільш точно диференціювати навіть дуже подібні за щільністю структури.
Саме тому МРТ — вибір № 1 в діагностиці головного мозку в усьому світі!
Чому при інсультах і травмах голови виконують КТ?
Тому що невідкладні патології потребують швидкої діагностики, а не високої якості. Зони ішемії, крововиливи та переломи кісток та внутрішньочерепні гематоми можна побачити на рентгенівських томограмах, тоді як більш делікатні структури потребують ретельного обстеження за допомогою магнітного резонансу.
Покази до МРТ головного мозку
- Неврологічні симптоми (часті головокружіння, втрати свідомості, порушення органів чуття, проблеми з пам’яттю та відтворенням інформації, моторні дисфункції)
- Проблеми з утриманням рівноваги
- Інсульти або транзиторні ішемічні атаки в анамнезі
- Поява утворень в області голови та шиї
- Травми черепа в анамнезі
- Епілептичні напади
- Підозра на менінгіт, енцефаліт
- Підозра на розвиток дегенеративних захворювань ЦНС
- Психічні захворювання
Безпечність і комфорт
На сьогоднішній день МРТ вважається найбільш безпечним методом інструментальної діагностики. Відсутність дозового навантаження — найбільша перевага магнітного резонансу над рентгенівськими променями. Завдяки цьому обстеження можна проходити безліч разів, не зважаючи на соматичний стан пацієнта. МРТ не протипоказане дітям, вагітним у ІІ і ІІІ триместрах, пацієнтам похилого віку і онкохворим, а також людям, що страждають на цукровий діабет, артеріальну гіпертензію, гормональні, генетичні, алергічні, ревматологічні, автоімунні захворювання.
Процедура не потребує ніякої підготовки, єдина вимога — не ворушитись під час обстеження. Якщо з якихось причин пацієнт потребує седації або введення в медикаментозний сон, в МЕДІЛЮКС можна скористуватись послугами анестезіолога. Наркоз або заспокійливі препарати можуть знадобитись наступним категоріям пацієнтів:
- Дітям
- Людям з клаустрофобією
- Пацієнтам, які потребують довготривалого обстеження
Siemens MAGNETOM Avanto з потужністю магнітного поля в 1,5 Тесла
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Кому протипоказане МРТ?
Існують відносні та абсолютні протипокази. При наявності абсолютних факторів пацієнт ні в якому разі не може проходити обстеження. Це може або зашкодити здоров’ю, або викликати больові відчуття, або призвести до поломки апарату. Відносні протипокази — це ті пункти, за наявності яких проведення МРТ небажане, але не заборонене. У тих випадках, коли тільки цей метод дозволяє верифікувати діагноз, обстеження все ж виконується. Одною з категорій таких випадків являється підозра на патології центральної нервової системи. Тому для виконання МРТ головного мозку відносних протипоказів не існує.
Абсолютні протипокази
- Феромагнітні сторонні тіла черепа (в тому числі очей)
- Кліпси на судинах головного мозку, аорті, інших великих артеріях
- Штучний водій серця (кардіостимулятор) або електроди
- Деякі види ендопротезів (необхідна консультація травматолога)
- Виражена клаустрофобія при категоричній відмові пацієнта від медикаментозного сну або при наявності полівалентної алергії на усі безпечні наркозні засоби
- Нейростимулятор
- Імпланти у вусі
- Деякі види зубних імплантів (необхідна консультація стоматолога)
В МЕДІЛЮКС можна пройти МРТ головного мозку на апараті SIEMENS Avanto 1,5 T – обладнанні, яке знаходиться в п’ятірці кращих в усьому світі. Напруги поля в 1,5 Тесла вистачає, щоб отримати томограми високої якості швидко і зручно. Ми завжди вибираємо краще устаткування, і SIEMENS Avanto – не виключення!
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами на МР-діагностику.