Хвороба Альцгеймера
Неврологія - одна з найбільш таємничих галузей медицини. Так багато патологій залишаються не вивченими до кінця, так багато проблем ще не вирішено. Та на щастя, завдяки сучасним методам інструментального обстеження вдається наблизитись до розгадки найбільш поширених захворювань.
Хвороба Альцгеймера - одне з таких. Ця патологія стосується кожного, адже вражає незалежно від статі, расової приналежності та умов проживання. В більшості випадків маніфестація захворювання виникає в похилому віці, але є зареєстровані випадки хвороби у молодих людей. Тому актуальність проблеми значна, і вміти запідозрити ранні прояви Альцгеймера - обов’язок медиків і немедиків.
Деменція при таких станах незворотна та прогресує. І від своєчасності постановки діагнозу залежить ефективність лікування, адже головна його мета - зупинити прогресування когнітивних порушень. В ЛДЦ МЕДІЛЮКС прийом ведуть компетентні та кваліфіковані неврологи, які мають багаторічний досвід роботи з пацієнтами, що мають деменцію. При зверненні проводяться необхідні когнітивні тести, інструментальні та лабораторні обстеження. І хоча причии хвороби Альцгеймера досі невідомі, ми вміємо боротись із проявами та розвитком патології.
Які симптоми при хворобі Альцгеймера?
Головний прояв захворювання - різноманітні когнітивні порушення, серед яких найчастіше виділяють деменцію. Деменція - це поступова втрата пам’яті та здібностей до мислення. В народі кажуть “слабоумство”, але це не зовсім так. Людина з деменцією може одночасно виконувати складні математичні розрахунки, і при цьому не пам’ятати домашньої адреси. Крім того, існує багато варіантів деменції (судинна, стареча, як наслідок гострих порушень мозкового кровообігу тощо). Тому ніхто крім досвідченого невролога не може впевнено запідозрити саме хворобу Альцгеймера.
Але занепокоїтись треба, якщо у когось з родичів були помічені наступні симптоми:
- Сонливість та швидка втомлюваність.
- Втрата мотивації до виконання будь-яких справ.
- Відлюдькуватість та бажання бути на самоті.
- Забудькуватість, особливо прогресуюча.
- Розсіяність (люди з хв. Альцгеймера не можуть знайти свій дім, не впізнають родичів, втрачають моторні навички).
- Агресивність, яка змінюється дитячою поведінкою (лякливістю, інфантильністю).
Якщо ви помітили один з цих симптомів, варто звернутись до спеціаліста. А наявність декількох з них взагалі потребує повноцінної діагностики та пошуку причини такого стану. Адже існує всього чотири стадії хвороби, при чому клініка проявляється тільки на другій. Розглянемо стадії ближче:
- Початкова (відсутність симптомів).
- Легких когнітивних порушень (пацієнт повністю соціальний, але дещо забуває, з’являється апатія та сонливість).
- Деменція середнього ступеня (пацієнт все ще соціальний, але має складнощі з деякими повсякденними задачами - водінням авто, читанням).
- Важкі когнітивні розлади (людина втрачає пам’ять, стає асоціальною).
Як ставиться діагноз хвороби Альцгеймера
Всі пацієнти мають знати: Альцгеймер - діагноз виключення! Що це значить? Це значить, що впевнитись в наявності хвороби можна лише в тому випадку, коли вдалося виключити всі інші причини деменції, а саме:
- Перенесені інсульти.
- Пухлини головного мозку.
- Атеросклероз головного мозку.
- Психічні захворювання.
- Посттравматичні розлади.
Звичайно, якісно обстежити та з’ясувати причину проблем пацієнта може лише кваліфікований спеціаліст! Жодні поради в Інтернеті не допоможуть родичам без вищої медичної освіти та сертифіката лікаря-невролога встановити діагноз. Тому ще раз наголошуєм: з проблемами звертайтесь до професіоналів.
Лікар послідовно збирає анамнез, оглядає пацієнта, перевіряє когнітивні можливості за допомогою спеціальних тестів (годинниковий, MoCA, MSSE). Далі при необхідності виконуються лабораторні та інструментальні обстеження (ліпідограма, МРТ з контрастуванням, генетичні дослідження). І тільки все це загалом, разом з досвідом спеціаліста, допомагає встановити вірний діагноз.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Лікування та профілактика хвороби Альцгеймера
Захворювання хронічне та невпинно прогресуюче. Тому єдина ефективна на сьогоднішній день зброя - препарати, що покращують когнітивні функції та призупиняють деменцію. Існують різні групи ліків, але багато з них не мають доведеної ефективності. І величезна перевага доказових спеціалістів МЕДІЛЮКС в тому, що вони не призначають препарати-пустишки. А значить, пацієнти економлять гроші та час.
Специфічної профілактики хвороби Альцгеймера не існує. Але є дослідження, які вказують на ефективність вправ для “тренування мозку”. Сюди входить розгадування сканвордів, вирішення математичних прикладів, вивчення віршів та запам’ятовування визначних дат, а також вивчення додаткових мов.