Лікування гінекомастії
А ви знали, що чоловіки також мають молочну залозу? Точніше, її аналог – грудну залозу. Вона виступає як рудимент, який в нормі залишається на рівні зародку впродовж всього життя. Тим не менш, інколи груди в чоловіків ростуть, і це представляє як естетичну, так і фізіологічну проблему. Захворювання називається гінекомастія, і вражає воно як юнаків, так і літніх чоловіків, як атлетів, так і людей з надмірною вагою. Від чого ж залежить ризик захворіти на гінекомастію, та як уникнути розвитку цього стану? Розповість ендокринолог ЛДЦ МЕДІЛЮКС.
Патогенез гінекомастії
Так еволюційно склалось, що вироблення молока у ссавців регулює низка статевих гормонів. Головний з них пролактин, але також ріст молочних залоз у жінок викликає естроген, прогестерон та інші «жіночі» активатори. Ці речовини також виробляє чоловічий організм, але в набагато меншій кількості. З іншого боку, рівень тестостерону у чоловіків вищий. Це зумовлює особливості статевого дозрівання та формує первинні/вторинні статеві ознаки у представників обох статей.
Що ми бачимо, коли гормональний баланс порушується, тобто естрогенів стає більше ніж тестостерону? Активується процес росту грудної залози по типу молочної, у чоловіків виростають груди. Звичайно, вони функціонально неактивні (хоча зустрічаються випадки з утворенням молока), проте рано чи пізно починає дратувати вигляд утворень, дискомфорт або супутні симптоми, пов’язані з коливанням рівня жіночих гормонів:
- Облисіння.
- Ожиріння по жіночому типу (відкладання жиру на стегнах та сідницях).
- Зниження лібідо.
- Проблеми з ерекцією.
- Дратівливість, неспокій та постійна втома.
Причини виникнення
По-перше, необхідно виділяти істинну та хибну гінекомастію. Перший варіант характеризується розростанням залозистої тканини грудної залози, а другий – відкладанням жирової клітковини під соском. До цих станів абсолютно різні лікувальні підходи, тому кваліфікований ендокринолог ніколи в житті не встановить діагноз тільки на підставі збору анамнезу, огляду та пальпації.
Причина виникнення хибної гінекомастії тільки одна – ожиріння. Якщо чоловік має надмірну вагу, жир відкладається в усіх частинах тіла, але перш за все – на тулубі та обличчі. Анатомічно в області великого грудного м’яза наявні щільні сполучнотканинні перетинки, які не дають жировій тканині розповсюджуватись донизу. Таким чином, формується немов би випинання в області соска, яке часто помилково приймають за грудну залозу.
Причин виникнення істинної гінекомастії набагато більше:
- Вживання стероїдних анаболічних препаратів. Відомо, що тестостерон в надлишку (коли не використовується повністю) ароматизується та перетворюється на естроген.
- Ожиріння призводить не тільки до хибного, але і до істинного розростання грудної залози. Причина в тому, що жирова тканина являється субстратом для вироблення та депонування жіночих статевих гормонів. Тому її надлишок = надлишок естрогену, прогестерону тощо.
- Також гінекомастія буває транзиторна (тобто, яка виникає і проходить сама собою). Вона характерна для хлопців пубертатного віку, які якраз переживають швидкий статевий розвиток.
- Нарешті, існує патологічна гінекомастія, яка розвивається доволі швидко та часто перетворюється на рак грудної залози. Тому всі без виключення чоловіки з підозрою на гінекомастію мають вчасно обстежуватись.
Діагностика
Обстеження базується на огляді, пальпації, збору анамнезу, лабораторних та інструментальних обстеженнях. Золоті стандарти діагностики – визначення тестостерону, пролактину, прогестерону, естрогену, а також УЗД або МРТ грудних залоз. Тільки досвідчений ендокринолог може направити пацієнта саме на потрібні процедури та не займатись гіпердіагностикою. Тому коли ви потрапляєте до кваліфікованого спеціаліста, ви насправді дуже економите час та гроші.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Лікування
Радикальне лікування істинної гінекомастії виключно оперативне. Грудна залоза видаляється повністю через параареолярний доступ (під соском). Ця операція абсолютно безболісна, швидка та безпечна, пацієнт виписується в день втручання та всього кілька разів з’являється на огляд. Оперативно можна пролікувати й хибну гінекомастію – шляхом ліпосакції. Але в ряді випадків допомагає корекція способу життя та раціону. Консервативне лікування має місце в профілактиці росту грудних залоз, а також в профілактиці рецидивів.