Хондромаляція: лікування та діагностика
Хондромаляція — це захворювання, яке також називають синдромом "коліна бігуна". При цьому стані хрящ, що покриває суглобові поверхні, розм'якшується. Це захворювання часто зустрічається у молодих спортсменів та людей похилого віку з артритом, бурситом або запаленням синовіальної оболонки коліна в анамнезі.
Причинами хондромаляції часто є травма коліна, спричинена надмірною перенапругою під час спорту. У цьому випадку перерва у тренуваннях на кілька днів дає хороші терапевтичні результати. В інших випадках причиною можуть бути дегенеративні процеси в надколінці і звичайний відпочинок не приносить полегшення.
Симптомами коліна бігуна є біль в коліні, відчуття скреготу при русі. Якщо людина, яка страждає на це захворювання, не звертається за медичною допомогою, хондромаляція колінного суглоба може призвести до серйозних ускладнень — обмеження рухливості ноги, інвалідності. Лікування патології слід проводити під керівництвом досвідченого травматолога, який розробить індивідуальний план лікування з урахуванням конкретного клінічного випадку.
Які функції виконують суглобові хрящі?
Суглобовий хрящ — це міцна, гнучка та гладка сполучна тканина, яка покриває кінці кісток у суглобах. Будова суглобового хряща дозволяє йому виконувати функцію амортизатора. Він зменшує тертя кісток одна об одну під час роботи суглобу.
Пошкодження хряща може статися раптово, наприклад, в результаті різкого механічного впливу, але може бути викликано структурними змінами, дегенеративними процесами. В цьому випадку руйнування суглобового хряща стає причиною розвитку хондромаляції.
Що таке хондромаляція?
Хондромаляція суглобового хряща — це хвороба, при якій пацієнти скаржаться на біль у колінному суглобі. Якщо її не лікувати, виникають проблеми з рухливістю.
Колінна чашечка закриває колінний суглоб спереду, захищаючи його від зовнішніх впливів. Коли людина згинає коліно, виросток стегнової кістки ковзає по внутрішній стороні колінної чашки. Сухожилля та зв'язки фіксують колінну чашку. Коли один з компонентів суглобового механізму не працює так, як потрібно, колінна чашечка треться об стегнову кістку. Це аномальне тертя стає причиною пошкодження надколінка, що призведе до хондромаляції.
Причини хондромаляції
Хондромаляція надколінка розвивається в результаті дисбалансу м'язових та сполучних тканин, що утримують колінну чашечку. Через це розвивається запалення, набряк та підвищений тиск на хрящ під колінною чашкою. М'язовий дисбаланс трапляється внаслідок таких факторів:
- часті навантаження на коліна, наприклад, у бігунів, лижників, стрибунів;
- прямий удар або травма колінної чашечки;
- руйнування тканин через суб'єктивні чинники.
До суб'єктивних відносять такі фактори:
- Вік. Підлітки схильні до високого ризику розвитку захворювання через стрибки зростання, які призводять до короткочасного м'язового дисбалансу. Люди старшого віку також страждають на захворювання суглобів. В цьому випадку хвороба викликає знос, витончення суглобового хряща.
- Підлога. У жінок частіше, ніж у чоловіків, розвивається синдром коліна бігуна. Це пов"язано з тим, що жіноче тіло зазвичай має меншу м'язову масу, ніж тіло чоловіків. Через це однакові рухи можуть не викликати патологію у чоловіка, але викликати розвиток "коліна бігуна" у жінки.
- Плоскостопість. Під час плоскостопості підвищується навантаження на колінні суглоби.
- Раніше перенесена травма. Травма колінної чашки, отримана раніше, наприклад, вивих колінної чашечки, підвищує ризик розвитку хондромаляції.
- Високий рівень фізичної активності. У людей, які часто виконують вправи, що чинять тиск на колінні суглоби, підвищується ризик розвитку захворювань колін.
- Артрит. Коліно бігуна може розвинутися через артрит — захворювання, що викликає запалення суглобів і тканин. Артрит заважає правильному функціонуванню колінної чашки.
Симптоми хондромаляції
Людина, яка не має спеціальної медичної освіти, може сплутати хондромаляцію з артритом, бурситом або синовітом. При цьому це різні патології, які мають причинно-наслідкові зв'язки. Хондромаляцію хряща підозрюють при болі у коліні спереду. Симптоматика посилюється за таких звичайних щоденних дій:
- біг;
- підйом сходами;
- присідання;
- стояння на колінах;
- їзда на велосипеді.
Біль призводить до того, що людина починає берегти суглоб. Він може посилюватись після тривалого сидіння.
Іншими симптомами хондромаляції є:
- болючість при пальпації та натисканні на коліно спереду;
- невеликий набряк;
- хрускіт, скрегіт, тріск при русі коліна.
Якщо симптоматика не проходить протягом 72 годин, зверніться до травматолога для діагностики та лікування.
Хондромаляція: діагностика
Діагностика починається з довірливої розмови, під час якої пацієнт розповідає про симптоми, особливості роботи та побуту, пов'язані нещодавні події. Після збору анамнезу травматолог оглядає коліно на наявність набряку, виконує пальпацію колінного суглоба. Фізикальні тести допомагають виявити зміщення чашечки. Додатково призначаються апаратні дослідження, які допомагають проаналізувати анатомію колінного суглоба:
- рентген дозволяє виявити або виключити ознаки зміщення колінної чашки або артриту;
- в хондромаляції МРТ допомагає оцінити ступінь розм'якшення та зносу хряща.
У деяких випадках проводять артроскопічне дослідження. Це мінімально інвазивна процедура, потрібна для візуалізації внутрішньої частини коліна. Вона передбачає введення ендоскопа та камери в колінний суглоб.
За результатами діагностики лікар оцінює ступінь тяжкості захворювання:
- 1-ша ступінь тяжкості вказує на розм'якшення хрящів в зоні коліна.
- 2-й ступінь вказує на розм'якшення хряща поряд з аномальними ознаками поверхні — наявність ерозії тканин.
- 3-й ступінь — стоншення хряща та активне руйнування тканини.
- 4-й ступінь вказує на значне руйнування хряща та оголення кістки.
Програма лікування складається для кожного пацієнта індивідуально.
Лікування хондромаляції
Мета лікування — зменшити тиск на колінну чашечку та суглоб. Відпочинок, стабілізація та прикладання льоду до суглобу може бути першою допомогою при травмі. У деяких випадках такі заходи допомагають відновити анатомічний вузол.
Якщо біль не проходить протягом 72 годин, потрібна медична консультація. Травматолог призначить ефективне лікування, яке буде відповідати стану пацієнта. Зазвичай, досить грамотного консервативного лікування. Хірургічне втручання рекомендується при хондромаляції надколінка лише тоді, коли симптоми тяжкі, патологія не піддається консервативному лікуванню.
Консервативне лікування
Лікується хондромаляція надколінка медикаментами та фізіотерапією.
- Препарати
Призначаються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), які зменшують запалення та біль. Можуть бути рекомендовані ін'єкції стероїдів у коліно. Вони забезпечують швидке та ефективне полегшення симптомів, запобігання подальшій деградації.
- Обмеження рухливості
Відпочинок допомагає зменшити тиск та набряк колінного суглоба, дозволяючи йому швидше відновитися. Відпочинок не передбачає постільного режиму. Рекомендовано лише відмовитися на якийсь час від бігу, стрибків, присідань та інших станів, що викликають навантаження на колінний суглоб.
- Кінезіотейпування
Цей метод передбачає фіксацію суглобу спеціальними стрічками для додаткової підтримки. Зафіксоване коліно швидше гоїться. Тейпування допомагає запобігти подальшому пошкодженню хряща у важких випадках. У легких — бинтування полегшує симптоми.
- Ортопедичні устілки
Виготовлені на замовлення ортопедичні устілки в деяких випадках допомагають полегшити біль при хондромаляції надколінка. Вони працюють як зовнішня система підтримки, допомагають забезпечити додаткову стабільність та контроль рухів колінного суглоба.
- ЛФК
Комплекс лікувальної фізкультури допомагає відновити баланс м'язів та зв'язок у суглобі, завдяки чому колінна чашка приймає потрібне положення та нормально функціонує.
- Апаратна фізіотерапія
Лазерне лікування, ударно-хвильовий метод та інші полегшують симптоми та запускають процеси регенерації — відновлення суглобового хряща.
Операція
Якщо фізіотерапія не допомагає, лікар може рекомендувати операцію. Залежно від конкретного клінічного випадку хірургія може бути спрямована на зменшення напруги деяких зв'язок, шліфування задньої частини колінної чашки, імплантацію трансплантата хрящового або переміщення місця прикріплення м'яза стегна. Мінусом хірургічного втручання є великий період відновлення — реабілітація може тривати довгі місяці.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Хондромаляція: лікування в МЦ "Меділюкс"
Медичний центр "Меділюкс" в Вінниці запрошує на діагностику та лікування пацієнтів із болями в колінах. Наш досвідчений лікар травматолог проведе огляд і після встановлення діагнозу складе ефективну схему лікування. Переваги звернення до МЦ "Меділюкс":
- Великий клінічний досвід лікування хвороб опорно-рухового апарату.
- Сучасне діагностичне та фізіотерапевтичне обладнання.
- Ефективні схеми лікування, засновані на досвіді провідних клінік Ізраїлю та Німеччини, та авторські напрацювання, чия результативність підтверджена результатами.
- Індивідуальний підхід до кожного клінічного випадку.
- Конкурентні ціни.
Хондромаляція — це хворобливий та виснажливий стан. Але його можна лікувати за допомогою консервативних методів лікування та артроскопічної операції. Завдяки правильному плану лікування, адаптованому спеціально до потреб пацієнта, хондромаляцію надколінка можна контролювати. Наші пацієнти повертаються до повсякденної активності після лікування. Будемо раді допомогти вам!