Риносинусит: лікування в Меділюкс
Закладеність носа, утруднене дихання, загальна слабкість, рясні виділення з носових пазух і сльозоточивість — усе це може вказувати на риносинусит. А якщо стан повторюється кілька разів на рік — хронічний або рецидивуючий риносинусит.
Усі ці форми хвороби сьогодні успішно лікуються. У Вінниці професійну медичну допомогу ЛОР лікаря ви можете отримати в медичному центрі Меділюкс.
Що таке риносинусит
Риносинусит — це запальне захворювання, для якого характерне гостре запалення слизової оболонки носових проходів (риніт) та навколоносових пазух (синусит).
Хронічна форма хвороби трапляється у 5% населення. Гострий риносинусит зустрічається частіше — одночасно на нього хворіють до 15% населення планети.
Захворювання викликають віруси, грибки, бактерії. Також спровокувати хворобу може переохолодження чи алергічна реакція.
Запалення слизової носа і навколоносових пазух суттєво знижує якість життя, оскільки супроводжується специфічними симптомами. Серед них суб'єктивний прояв — головний біль у ділянці очних ямок, рясні виділення слизу прозорого або молочного кольору з носа, утруднене дихання носом через закладеність.
Риносинусит може бути заразним, якщо він викликаний вірусами. Як і будь-яке гостре респіраторне захворювання.
Що таке навколоносові пазухи
Це порожнини всередині кісток обличчя, розташовані симетрично навколо носа:
- Лобові — порожнини трикутної форми, розташовані всередині лобової кістки черепа. Вони є верхніми з приносових пазух. При їх запаленні пацієнт скаржиться на біль вище перенісся.
- Гратчасті — три самостійні порожнини у гратчастий кістці.
- Клиноподібні —- пазухи розміщуються всередині клиноподібної кістки та мають прохід у порожнину носа.
- Верхньощелепні — найбільші пазухи, розташовані під носом. Порожнини мають прохід у ніс.
Через патологічні процеси в придаткових пазухах виникає набряк слизової оболонки, розвивається рясне виділення слизу, закупорка протоків. Залежно від того, де розвивається патологія, виділяють такі види риносинуситу:
- максилярний (гайморит);
- фронтальний;
- етмоїдальний;
- сфеноїдальний.
При запаленні всіх пазух у пацієнта лікар діагностує пансинусит.
Форми риносинуситу
Риносинусит може бути гострим, підгострим, хронічним та рецидивуючим:
- Гостра форма захворювання триває менше ніж 4 тижні. Гострий риносинусит часто розвивається і на фоні інфекції верхніх дихальних шляхів.
- Підгостра форма триває до 12 тижнів. Підгострий риносинусит часто є перехідною формою між гострим та хронічним станом.
- Хронічну форму захворювання діагностують, якщо патологічні симптоми зберігаються більше ніж три місяці. Хронічний риносинусит може бути пов'язаним з неефективною терапією гострого стану або алергією, поліпами носа, викривленням перегородки носа, грибковою інфекцією.
- При рецидивному риносинуситі симптоми гострої форми повертаються більше ніж чотири рази на рік.Симптоми щоразу зберігаються понад два тижні.
Риносинусит: причини
Залежно від етимології виділяють кілька видів захворювання.
Риносинусит бактеріальний чи вірусний
Віруси, які викликають респіраторні захворювання також можуть спровокувати розвиток риносинуситу. Якщо пацієнт не отримує лікування чи реакція організму на лікування неадекватна, розвивається бактеріальний риносинусит.
Грибковий риносинусит
Якщо запалення в носових пазухах спричинене грибковою інфекцією, лікування може затягнутися на більший час, ніж у випадку вірусів та бактерій. Хвороба частіше розвивається у пацієнтів з ослабленим імунітетом.
Алергічний риносинусит
У деяких пацієнтів хвороба спричинена алергією. Спостерігаються легкі симптоми, які швидко минають після виключення алергічного фактора.
Існує два види алергічного риносинуситу — сезонний та цілорічний:
- Сезонний алергічний риносинусит розвивається при реакції організму на алергени, які спостерігаються лише у певну пору року, такі як тополиний пух, амброзія, цвітіння рослин.
- Хронічний алергічний риносинусит зберігається цілий рік. Це захворювання викликають такі тригери, як пил, шерсть свійських тварин, тютюновий дим.
Анатомічні аномалії
Хвороба може бути спровокована анатомічними особливостями будови носа та колоносових пазух. У цьому випадку позбавитися симптомів можна тільки шляхом операції.
Риносинусит: симптоми
Ознаки риносинуситу дуже схожі, незалежно від тривалості чи причини, що викликає хворобу. Діагноз риносинусит ставлять з появою таких клінічних симптомів:
- Утруднене дихання носом через набряк слизової оболонки.
- Рясні виділення слизу з носа.
- Біль або відчуття внутрішнього тиску в зоні носу, чола, вилиць, зазвичай з одного боку.
- Зниження гостроти нюху.
У разі вірусної або бактеріальної природи захворювання риносинусит може супроводжуватися підвищенням температури, загальною слабкістю, нездужанням.
Ускладнення риносинуситу
Якщо не лікувати хронічний риносинусит, він може призвести до інших, більш серйозних захворювань та патологій, включаючи апное, утворення поліпів. Також серед можливих ускладнень риносинуситу вказують:
- Періорбітальний целюліт. При цій аномалії спостерігається збільшення м'яких тканин в ділянці очних орбіт.
- Остеомієліт. Захворювання торкається кісток черепа.
- Набрякла пухлина Пота.
- Внутрішньочерепний абсцес.
Щоб уникнути ускладнень та розвитку хронічної форми захворювання, важливо вчасно діагностувати хворобу та розпочати її лікування.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Діагностика риносинуситу
У більшості пацієнтів різні типи риносинуситу діагностують клінічно на підставі анамнезу та фізикального обстеження. Огляд включає отоскопію, риноскопію, перкусію зони навколоносових пазух, огляд рота, глотки та шиї.
Ендоскопія носа не потрібна для початкового діагнозу будь-якої форми риносинуситу. Однак цей діагностичний метод може бути корисним для діагностики хронічного риносинуситу.
Пацієнтам з рецидивуючим або ускладненим захворюванням може знадобитися комп'ютерна томографія. Цей діагностичний метод допомагає оцінити анатомію пазух та виявити ускладнення.
Шкірні тести на алергію можуть бути доцільні у пацієнтів з рецидивними епізодами та симптомами, що передбачають алергічний риніт.
Аналізи крові та бактеріальний посів допомагають оцінити ефективність лікування та чутливість бактерій до антибіотиків.
Риносинусит: лікування
Терапія залежить від етіології. При вірусній формі вона спрямована на зменшення симптоматики та підтримку імунітету. При гострій фазі бактеріального захворювання можуть бути підключені антибактеріальні препарати. Також пацієнту призначаються безрецептурні анальгетики та жарознижувальні засоби, інтраназальні глюкокортикоїди:
- Аналгетики та жарознижувальні препарати покращують загальний стан пацієнта.
- Промивання носових ходів сольовим розчином допомагає підвищити комфорт пацієнта. Сольовий спрей тимчасово покращує дихання завдяки зволоженню слизової оболонки. Також він розріджує виділення, полегшуючи їхній відхід. Але цей метод може супроводжуватися незначними побічними ефектами, такими, як печіння в носі.
- Інтраназальні глюкокортикоїди можуть бути рекомендовані пацієнтам з вірусною та бактеріальною формою хвороби для зменшення запалення слизової оболонки. Вони покращують дренаж носових пазух.
Лікар може прописати препарати проти набряків. Їх прийом покращить прохідність носа. Антигістамінні препарати використовуються для полегшення симптомів через їх дію, що підсушує. Але пересушування слизової оболонки може призвести до ще більшого дискомфорту. Тому їхній прийом контролюється лікарем. Муколітики розріджують секрет та полегшують виведення слизу.
При бактеріальному риносинуситі, який рецидивує, або при високому ризику ускладнень призначаються антибіотики, проводиться фізіотерапія. Важливо: алергічний, грибковий та вірусний риносинусит не лікують антибіотиками.
Якщо медикаментозне лікування не допомагає, ендоскопічна хірургія носових пазух може виявитися ефективною.
Як лікувати риносинусит у домашніх умовах
Щоб швидко подолати недугу, слід суворо дотримуватися рекомендацій лікаря. Точковий масаж обличчя допоможе зменшити симптоми риносинуситу. Гріти пазухи категорично заборонено, щоб уникнути поширення інфекції.
Діагностика та лікування риносинуситу в ЛДЦ Меділюкс
Лікарі отоларингологи медичного центру Меділюкс займаються діагностикою та лікуванням риносинуситу у дорослих і дітей, а також інших захворювань ЛОР органів та запрошують усіх мешканців Вінниці записатися на прийом, за наявності характерних симптомів. Ми пропонуємо повний спектр послуг — якісну, точну діагностику, індивідуальні плани лікування.
Ми реалізуємо передові методи лікування риносинуситу, що дозволяє значно покращити стан пацієнтів, а також запобігти розвитку хронічної форми. У занедбаних випадках кваліфіковане лікування допомагає збільшити проміжки між епізодами загострення та уникнути розвитку серйозних ускладнень.
Записатися на прийом можна телефоном або на сайті медичної клініки. Отримати додаткову інформацію можна у консультанта центру. Не відкладайте візит до лікаря, коли йдеться про ваше здоров'я чи здоров'я близьких людей. Ми обов'язково допоможемо!