Оклюзія артерії сітківки
Оклюзія артерії сітківки — це порушення кровопостачання сітківки, яке також називають "інсультом ока". Зазвичай, це емболічне захворювання, яке часто призводить до втрати зору. Це невідкладний стан, що характеризується гострою, глибокою і безболісною втратою зору. Найчастіше патологія зустрічається у людей у віці 60-65 років та частіше у чоловіків.
У деяких випадках закупорка артерії триває лише кілька секунд, і, якщо закупорка усувається, відновлюється нормальний приплив крові до сітківки. Але часто закупорка центральної артерії сітківки викликає набряк внутрішнього шару ока та відмирання тканин — некроз. В результаті сітківка втрачає прозорість і стає жовтувато-білою.
Чим раніше пацієнт звертається за кваліфікованою офтальмологічною допомогою, тим більше в нього шансів зберегти зір. Медичний центр "Меділюкс" в Вінниці пропонує послуги досвідчених офтальмологів та офтальмологів-хірургів. Ми маємо достатній досвід та технічні ресурси для лікування різних захворювань органів зору. Якщо ви відчули дискомфорт, біль в очах, різку втрату зору, негайно зверніться до нашої клініки для діагностики та лікування. Пам'ятайте, що в деяких випадках відкладати візит до лікаря не можна. В екстрених ситуаціях ми приймаємо пацієнтів без попереднього запису, звертайтеся, будемо раді допомогти.
Що таке оклюзія центральної артерії сітківки
Центральна артерія сітківки служить для кровопостачання цієї частини ока. Сітківка — це внутрішній шар органу зору, що складається з світлочутливих клітин, званих паличками та колбочками, які допомагають нам бачити при тьмяному та яскравому світлі відповідно. Сітківка збирає зорові сигнали і посилає їх через зоровий нерв у мозок, де вони обробляються та інтерпретуються як зображення.
Якщо відбувається гостра оклюзія сітківки ока, цей шар ока позбавляється поживних речовин та кисню. Це невідкладна ситуація в офтальмології аналогічна ішемічному інсульту в нейрохірургії. При тривалому перебігу цього стану відбувається незворотне ішемічне ушкодження. Деякі дослідження показують, що катастрофічні ушкодження тканин починаються вже за чотири години після припинення кровотоку.
Симптоми
Пацієнти зазвичай скаржаться на раптову, різку, безболісну втрату зору в одному оці — ніби вимкнули світло. Сітківка набуває каламутного білуватого кольору. У макулі з'являється вишнево-червона пляма. Зоровий нерв набрякає. Ці ознаки розвиваються протягом кількох годин після події. За кілька тижнів помутніння може пройти, але сітківка залишається пошкодженою.
Невідкладність звернення до лікаря пов'язана не лише з незворотними процесами та ризиками втрати зору. У пацієнтів із оклюзією артерії сітківки або її гілок часто спостерігається супутній прихований ішемічний інсульт. Цей стан є небезпечним для життя.
Причини оклюзії центральної артерії сітківки
Закупорка просвіту судин сітківки відбувається через ембол, тромб або запальне/травматичне пошкодження стінки судини або спазму.
Ризик оклюзії центральної артерії сітківки вищий у людей з такими захворюваннями:
- гіпертонія;
- цукровий діабет;
- високий рівень холестерину у крові;
- захворювання серця, які можуть включати атеросклероз та дефекти клапанів.
При високій в'язкості крові та тромбозі в анамнезі у пацієнтів також високий ризик розвитку такого захворювання, як оклюзія вени сітківки. У цьому випадку тромбом перекривається центральна вена сітківки або її відгалуження.
Діагностика
Пацієнтам з підозрою на оклюзію судин сітківки призначається низка діагностичних тестів. Зазвичай оцінюють 5 факторів:
- анамнез монокулярної втрати зору;
- клінічні фактори ризику;
- офтальмологічне обстеження;
- загальне фізикальне обстеження;
- диференційна діагностика.
Офтальмолог проводить детальне обстеження очей та оцінює стан сітківки. Дослідження такі:
- Реакція зіниці на світло.
- Обстеження зорового нерва.
- Візуалізують тести, такі як ультразвукове дослідження сонних артерій.
- Оптична когерентна томографія, що дозволяє отримати тонкі поздовжні зрізи органу зору для вивчення.
- Флуоресцентна ангіографія, яка передбачає введення контрастної речовини в кровоносну систему для відстеження кровотоку в очах.
- Магнітно-резонансна томографія для отримання докладних зображень сітківки
Лікар вивчає історію хвороби, суб'єктивні та об'єктивні симптоми для встановлення діагнозу. Диференційна діагностика спрямована на виключення гострої глаукоми, розриву очного яблука, відшарування сітківки, оклюзію ретинальної вени, крововилив у склоподібне тіло та інші небезпечні стани. З результатів діагностики складається план лікування.
Лікування
Оклюзія артерії сітківки є невідкладним станом, що вимагає термінової системної оцінки гострого порушення мозкового кровообігу та екстреного лікування.
Лікування оклюзії центральної артерії сітківки спрямовано визначення місця закупорки в кровоносній судині та поліпшення кровопостачання центральної артерії сітківки. Різні підходи до лікування центральної оклюзії артерії сітківки включають:
- Зниження внутрішньоочного тиску за допомогою місцевих чи системних препаратів.
- Антикоагулянтна терапія.
- Системна стероїдна терапія.
- Киснева інгаляційна терапія.
У деяких випадках проводять хірургічне лікування:
- Емболізис — метод, що передбачає руйнування емболу (холестеринової бляшки або тромбу), що перекриває судину лазерним променем. Цей метод лікування дозволяє миттєво відновити кровотік у сітківці та не допустити незворотної втрати зору. Не всі клініки проводять таку хірургію через відсутність спеціального обладнання та хірургів потрібної кваліфікації.
- Емболектомія — операція передбачає введення в закупорену судину мікроскопічного катетера для видалення емболи.
Вибір методу лікування залежить від загального стану здоров'я та віку пацієнта. Чим раніше проведено лікування, тим вища ймовірність відновлення зору. При підозрі на цю патологію, терміново звертайтеся до "Меділюксу" без запису та очікування своєї черги. Досвідчені лікарі швидко оцінять ситуацію та нададуть медичну допомогу.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Профілактика
Центральна оклюзія сітківки артерії часто пов'язана з діабетом або проблемами з серцем. Але ці проблеми зі здоров'ям не є її прямою причиною. Хорошим профілактичним кроком є підтримка загального здоров'я:
- контроль здорової ваги;
- здорове харчування;
- регулярна фізична активність;
- відмова від шкідливих звичок;
- Контроль хронічних захворювань, таких як діабет, гіпертонія.
Важливими є регулярні огляди у офтальмолога, спрямовані на контроль стану судин та інших елементів органів зору.
Важливим аспектом профілактики оклюзії артерії сітківки є виявлення та керування факторами ризику, які можуть призвести до судинних захворювань. Це атеросклероз, висока в'язкість крові, тромбоз.
Лікування оклюзії центральної артерії сітківки у Вінниці
У медичному центрі "Меділюкс" в Вінниці працюють кваліфіковані лікарі офтальмологи, які зможуть надати невідкладну допомогу пацієнтам із оклюзією вен та артерій сітківки. Ми маємо необхідні технічні ресурси для проведення заходів, спрямованих на усунення патологічного процесу, відновлення кровопостачання всіх структур ока та збереження зору пацієнта. Важливо розуміти, що тільки при негайному зверненні та екстреній допомозі лікування дасть позитивний результат. В іншому випадку високі ризики серйозних ускладнень.
Якщо ви зіткнулися з раптовою повною чи частковою втратою зору, негайно приїжджайте до нашого медичного центру за адресою: вулиця Марії Литвиненко-Вольгемут, 5. Не чекайте запису до офтальмолога до муніципальної поліклініки чи сімейного лікаря для отримання направлення. Оклюзія сітківки — це стан, при якому зволікати не можна!