Лікування ожиріння
За даними ВООЗ, на сьогоднішній день 24% українців мають ожиріння. Ця шалена цифра - не така вже й шалена, якщо порівнювати із захворюваністю в США, Кувейті або Турції. Тим не менше, щорічно ожиріння забирає життя мільйонів людей, що не може не турбувати. Причина в різноманітних ускладненнях та супутніх патологіях, що завжди йдуть пліч-о-пліч із надмірною вагою тіла. Тому дуже важливо вчасно діагностувати причину неконтрольованого набору маси та ліквідувати її, а не просто боротись із симптомами.
Хто обстежує та лікує пацієнтів з надлишковою вагою? Звичайно ж, ендокринологи. Адже дуже часто причиною стану є гормональний дисбаланс. Коливання рівня будь-яких контрінсулярних гормонів можуть призвести до ожиріння. Тому провідні фахівці радять спершу звертатись до ендокринолога, і вже згодом - до дієтолога, психолога, баріартричного або пластичного хірурга та інших суміжних спеціалістів. В ЛДЦ МЕДІЛЮКС можно записатись на консультацію до кваліфікованого спеціаліста.
Ступені ожиріння
Класифікація ожиріння включає його поділ, в залежності від трьох основних факторів:
- Етіології (причини).
- Ускладнень.
- Індекса маси тіла.
Незалежно від причин та перебігу хвороби або “типу ожиріння”, можна виставити ступінь відкладання жиру на підставі розрахунку ІМТ. Індекс маси тіла враховує зріст та вагу людини, і на підставі отриманих даних виставляють ступінь:
- Надлишкова вага тіла - коли ІМТ = від 25 до 30.
- Ожиріння першого ступеня - коли ІМТ = від 30 до 35.
- Ожиріння другого ступеня - від 35 до 40.
- ІІІ ст. - 40 і вище.
Але треба враховувати, що класифікація тільки за ІМТ не завжди вірна, бо в багатьох випадках ці розрахунки хибні. Наприклад, атлети з розвиненою мускулатурою зазвичай важать багато, але при цьому не мають ожиріння. А мала маса тіла не завжди говорить про стрункість. Наприклад, деякі синдроми характеризуються відкладанням підшкірної жирової клітковини з одночасною атрофією м’язів. Саме тому консультація ендокринолога особливо важлива, нею не можна нехтувати.
Причини ожиріння
Причина ожиріння тільки одна: переважання споживання калорій над їх витратою організмом. Але до цих причин можуть призводити різноманітні фактори - первинні та вторинні. Найчастіше, звичайно, проблема полягає в психологічному потягу до їжі. Аліментарно-конституційне ожиріння пов’язане одночасно з надмірним вживанням їжі та частковою схильністю організму до набору ваги.
Часто ожиріння - результат ендокринологічних патологій:
- Гіпотиреозу.
- Цукрового діабету.
- Гіперпролактинемії та інших.
Чим загрожує ожиріння?
Приказка каже: якщо діабет не призведе до ожиріння, то ожиріння - до діабету. Дуже часто внаслідок довготривалого неправильного харчування розвивається толерантність до інсуліну, що згодом призводить до розвитку ЦД. Також у всіх пацієнтів з ожирінням є проблеми із серцем та судинами. Серед серцево-судинних захворювань переважають артеріальна гіпертензія, атеросклероз та його прояви/ускладнення:
- Інсульт.
- Ішемічна хвороба серця.
- Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок.
- Інфаркт міокарда.
- Мезентеріальна ішемія (атеросклероз кишечника або абдомінальний ішемічний синдром).
Також часті діагнози при ожирінні - жировий гепатоз, токсичний гепатит, хронічний панкреатит, вальгусна деформація нижніх кінцівок, ГЕРХ, синдром нічного апное, храп, жовчнокам’яна хвороба, безпліддя та багато інших.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Діагностика та лікування ожиріння вМЕДІЛЮКС
Заключається в огляді та консультації ендокринологом, проведенні загальноклінічних досліджень крові, а також деяких інструментальних обстежень (УЗД ОЧП, рентгенографія ОГК, ЕхоКГ, холтерівське моніторування). В будь-якому випадку є сенс звернутись в багатопрофільний центр, такий як МЕДІЛЮКС.