Лікування тромбозу глибоких вен
Тромбом називають прижиттєвий згусток крові, який формується під впливом різноманітних зовнішніх та внутрішніх механізмів. Не останню роль в утворенні тромба грає система згортання крові, але також підвищують ризик тромбоутворення будь-які судинні захворювання: атеросклероз, васкуліти, варикозна хвороба вен, посткатетерні флебіти тощо. Тромбоз буває венозний та артеріальний, великих та малих судин, але одним з найбільш небезпечних справедливо вважається тромбоз глибоких вен. Чому? Всього лиш через одне фатальне ускладнення - тромбоемболію легеневої артерії. Тому ТГВ необхідно не лише вміти профілактувати, але й вчасно діагностувати та лікувати. З такими задачами впевнено справляються флебологи лікувально-діагностичного центру МЕДІЛЮКС.
У ціну маніпуляцій входить втручання під ключ: лабораторні обстеження; підготовка до втручання, при потребі, консультація кардіолога; передопераційна розмітка вен; медикаментозний сон або місцева анестезія; анестезіологічний супровід; всі витратні матеріали; якісні компресійні панчохи; також в ціну входить контрольний огляд під УЗД.
Чим відрізняється тромбоз та тромбофлебіту?
Взагалі-то, тромбоз характеризується утворенням тромбів в просвіті судини, а тромбофлебіт - запаленням стінки вени внаслідок утворення тромбів. Але ці два явища рідко протікають окремо, та зазвичай являються стадіями різноманітних венозних захворювань, в тому числі ТГВ. Саме при запаленні вени вдається зазвичай діагностувати тромбоз, адже на першій стадії пацієнта як правило нічого не турбує, окрім важкості в ногах. Але нерідко тромбоемболія легеневої артерії та інші ускладнення виникають, минаючи стадію флебіту. Тому важливо за наявності навіть однієї неспецифічної скарги (набряки або біль в НК) образу звертатись за допомогою до флеболога.
Які симптоми при тромбозі глибоких вен?
Як вже було сказано, перші прояви зазвичай - набряк нижніх кінцівок та біль в ногах. Коли ми говоримо про ТГВ, ми в більшості випадків маємо на увазі саме глибокі вени нижніх кінцівок (підколінну, гомілкові, глибоку вену стегна, тазові вени). Але це зовсім не означає, що тромбоз не може виникнути у руці. Верхні кінцівки також страждають, особливо у пацієнтів з онкологічними патологіями та після серйозних травм верхньої кінцівки. Окрема група - пацієнти після катетеризації підключичної вени. Тому набряк та біль в руці також повинні спонукати до візиту в МЕДІЛЮКС на консультацію та обстеження.
Інші симптоми ТГВ:
- Почервоніння шкіри над запаленою веною.
- Розширення підшкірних вен. Особливо насторожувати має однобічне розширення.
- Локальне підвищення температури враженої кінцівки.
- Загальне підвищення температури та лихоманка - на 3-4 добу після розвитку флебіту.
- Біла або синя флегмазія - специфічні синдроми, при яких кінцівка відповідно набуває синюшного або блідого кольору.
Діагностика тромбозу глибоких вен
Клінічні прояви ТГВ дуже неспецифічні, тому в усьому світі користуються зручним діагностичним алгоритмом, який щороку рятує тисячі людей від фатальної ТЕЛА. Він базується навколо всього лише трьох критеріїв:
- Клінічна симптоматика та об’єктивне обстеження.
- УЗД (доплерографія) вен нижніх кінцівок.
- Вимірювання рівня D-димеру.
Саме в такій послідовності проводяться діагностичні заходи. І консультація флеболога, і УЗД вен, і визначення необхідних аналізів доступні в ЛДЦ МЕДІЛЮКС.
Профілактика тромбозу глибоких вен
В усьому світі, в тому числі в Україні, ТГВ активно профілактують, якщо пацієнт набирає певну кількість балів за даними спеціального опитувальника. Ця система визначає людей з низьким, помірним та високим ризиком тромбоутворення, і ці люди впродовж стаціонарного лікування або амбулаторно приймають різноманітні препарати - антиагреганти та антикоагулянти. А також обов’язково користуються компресійною білизною.
В групах ризику онкохворі, вагітні, люди після важких або тривалих оперативних втручань, лежачі хворі, породілля, пацієнти з хворобами судин або системи кровотворення.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Чим лікують тромбоз глибоких вен?
Основний напрям в терапії - консервативний. Хворому призначають антикоагулянти з різних груп. Всі ці препарати при передозуванні можуть призвести до ще гірших наслідків, тому підбір комбінації ліків та їх дозування - справа виключно лікаря! В МЕДІЛЮКС ви можете бути абсолютно впевнені в якісному та безпечному лікуванні. В тому числі, якщо з якихось причин знадобиться хірургічне втручання.
Які операції виконують з приводу ТГВ на сьогоднішній день?
- Встановлення кава-фільтру (спеціальної корзинки, яка перекриває нижню порожнисту вену та захоплює тромбоемболи). Цю операцію виконують людям з протипоказами до антикоагулянтів (зазвичай це вагітні жінки з ТГВ).
- Тромбектомія (коли судинний хірург розрізає стінку вени та видаляє згусток механічно). В тому числі, сьогодні великі горизонти відкривають ендовенозні втручання, при яких тромби видаляються через проколи.
- Фасціотомія (операція невідкладна, яка дозволяє врятувати кінцівку від гангрени при критичних набряках та венозному повнокрів’ї).