Вітреомакулярний тракційний синдром
Середина ока заповнена склоподібним тілом. У людини зі здоровим органом зору це прозора, желеподібна речовина, яка міцно зафіксована до сітківки та макули безліччю колагенових волокон. Під час старіння ока склоподібне тіло втрачає пружність, стискається та відривається від сітківки. Стан називають заднім відшаруванням склоподібного тіла. В офтальмології його вважають нормальним для старіння процесом. Це трапляється з більшістю людей старших 65-70 років.
У деяких людей склоподібне тіло відшаровується частково. У місці з'єднання з макулою воно залишається прикріпленим. Через деформацію склоподібне тіло тягне макулу, викликаючи вітреомакулярну тракцію. Це може пошкодити макулу і без лікування призвести до повної втрати зору.
У МЦ "Меділюкс" досвідчені офтальмологи знають як лікувати вітреомакулярний тракційний синдром. Запрошуємо пацієнтів із цим діагнозом пройти лікування. Також раді будемо бачити на офтальмологічній консультації пацієнтів будь-якого віку для діагностики зору. Пам'ятайте, будь-яку хворобу легше лікувати на ранній стадії.
Що таке вітреомакулярний тракційний синдром (ВМТС)
Тракція сітківки відбувається через неправильні "взаємини" між склоподібним тілом і макулою. Склоподібне тіло ока не повністю відокремлюється від сітківки в задній частині ока. Натомість частина склоподібного тіла залишається прикріпленою і тягне макулу в центрі сітківки. Це може призвести до спотворення зору та його втрати.
Заднє відшарування склоподібного тіла — поширений, пов'язаний зі старінням процес, що відбувається всередині ока. Завдання цієї речовини — підтримувати форму очей та забезпечувати всі тканини поживними речовинами. Пучок мікроскопічних волокон у склоподібному тілі допомагає з'єднати його із сітківкою.
У людей старшого віку колаген у склоподібному тілі починає руйнуватися. Склоподібне тіло переходить із желеподібної консистенції до водянистої, змушуючи склоподібне тіло стискатися. Відбувається натяг волокон, якими склоподібне тіло з'єднане із сітківкою.
У більшості людей волокна відриваються від сітківки повністю. Тракційний синдром розвивається, якщо склоподібні волокна застрягають у центральній частині сітківки — в макулі. Через це відбувається розтягування та незворотне пошкодження цієї зони сітківки. І як результат — втрата зору.
Патологія може розвинутись у будь-якої людини старшого віку, проте найчастіше вона трапляється у пацієнтів із певними захворюваннями очей, у тому числі:
- висока міопія;
- вікова макулярна дегенерація — руйнування тканин у задній частині ока;
- діабетична ретинопатія — захворювання, що вражає кровоносні судини у задній частині ока;
- оклюзія вен сітківки — закупорка вен сітківки.
Крім того, прийом пілокарпіну для лікування вікової нечіткості зору поблизу пресбіопії може збільшити ризик ВМТС. Синдром ВМТ може вражати представників будь-якої статі, хоча у жінок захворюваність дещо вища, ймовірно через постменопаузальний стан з низьким рівнем естрогену, що викликає передчасне розрідження склоподібного тіла.
Чим небезпечний ВМТС?
Якщо не лікувати вітреомакулярну тракцію, вона може призвести до інших проблем із сітківкою. До них відносяться:
- Утворення епіретинальної мембрани, також званої макулярною складкою.
- Кістозний макулярний набряк.
- Поява отворів у центрі макули через розрив сітківки.
Щоб уникнути цих ускладнень, важливо звернутися до офтальмолога, коли ви відчули дискомфорт в очах, зниження зору та інші симптоми.
Симптоми
Найбільш поширені симптоми вітреомакулярної тракції включають:
- спотворений зір, при якому прямі лінії здаються хвилястими, межі розмитими;
- спалахи світла у власних очах;
- складність із оцінкою фактичного розміру видимих предметів;
- нездатність оцінити відстань до предмета.
Також пацієнти скаржаться на труднощі з виконанням повсякденних завдань, пов'язаних із зором, таких як читання, керування автомобілем тощо. Ці симптоми також можуть бути ознаками іншого захворювання очей. Ось чому важливо звернутися до офтальмолога для оцінки та диференційованої діагностики.
Діагностика
Діагностуються вітреоретинальні тракції за допомогою спеціальних офтальмологічних тестів, що дозволяють "зазирнути" всередину ока. Це такі візуалізуючі дослідження:
- Оптична когерентна томографія. Найбільш поширений метод діагностики, що використовується в сфері офтальмології для виявлення ВМТС. Технологія використовує світлові хвилі для отримання зображень кожного поперечного шару сітківки. ГКТ допомагає визначити, наскільки сильно пошкоджена макула.
- Флюоресцентна ангіографія. Лікар використовує спеціальну камеру для фотографування сітківки. Невелика кількість барвника використовується для оцінки циркуляції крові всередині сітківки. Тест також допомагає виявити набряк макули, який часто зустрічається при ВМТС.
Діагностичне обстеження дозволяє лікарю виявити патології ока, а й допомагають вибрати лікувальну тактику.
Вітреомакулярний тракційний синдром: лікування
Якщо діагноз "вітреомакулярна тракція сітківки" підтверджено за результатами діагностики, лікар може запропонувати консервативне чи хірургічне лікування.
Консервативне лікування
Один із консервативних підходів лікування передбачає спостереження та контроль. Якщо патологія не впливає на зір, пацієнту запропоновано "зачекати". Часто випадки ВМТС вирішуються власними силами. Однак важливо регулярно відвідувати офтальмолога для контролю над станом. Лікар дасть рекомендації щодо самоконтролю вдома. Його проводять із використанням сітки Амслера.
Сітка Амслера є розмальованою прямими вертикальними і горизонтальними лініями площиною. Вона схожа на розлинену сторінку зошита в клітинку. Людина зі здоровим зором бачить усі лінії прямими. Для людини з ВМТС лінії будуть хвилястими.
Оперативне лікування
При тяжкому перебігу ВМТС може знадобитися операція. Її призначають у таких випадках:
- макулярний отвір, коли натяжіння склоподібного тіла призвело до утворення отвору в макулі;
- макулярна складка, коли фіброзна тканина макули розрослася і спотворює зір;
- кістозний макулярний набряк — новоутворення макули.
Хірургічне втручання називається вітректомією. Хірургія передбачає відновлення нормальної плоскої форми макули.
Хірург використовує спеціальні інструменти для видалення склоподібного тіла з ока та замінює його фізіологічним розчином. Будь-яка рубцева тканина на макулі також видаляється спеціальними інструментами під мікроскопом. Це знімає натяг, що ушкоджує макулу. Операція вітректомії в даний час є лікуванням з найвищим рівнем успіху. До 90% пацієнтів відзначають покращення якості зору.
Після операції на пацієнта чекає реабілітація. Лікар розповість, як ефективно пройти період відновлення.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Профілактика
Основними методами профілактики патологічного стану є регулярні візити до офтальмолога. Хоча хворобу і не можна попередити у прямому розумінні, її можна "зловити" на ранній стадії, коли не розвинулися незворотні ускладнення.
Лікування вітреомакулярного тракційного синдрому у Вінниці
Пройти діагностику та лікування ВМТС у Вінниці пропонує медичний центр "Меділюкс". Наші пацієнти гарантовано отримують високоякісні медичні послуги:
- високі лікарські компетенції та досвід офтальмологів МЦ "Меділюкс";
- реалізацію інноваційних методів і протоколів, схвалених МОЗ;
- індивідуальний підхід до кожного клінічного випадку та індивідуальні плани лікування кожного пацієнта;
- конкурентні ціни.