Розсіяний склероз
В неврології виділяють окрему групу патологій, які характеризуються прогресуючим розпадом специфічного білку, який покриває нервові волокна. Цей білок називається мієлін, а захворювання - демієлінізуючі. Всі хвороби в описаній категорії мають різний патогенез, причини і фактори ризику виникнення, діагностику та лікування. Але їх об’єднує дегенеративна неврологічна симптоматика. Найбільш розповсюджена патологія - розсіяний склероз. В цій статті поговоримо про симптоми РС, прогноз та можливості ранньої діагностики.
Причини і симптоми розсіяного склерозу
Всі демієлінізуючі захворювання мають в патогенезі аутоімунний компонент. Це означає, що захисна система організму синтезує зброю, яка направлена на боротьбу проти власних тканин. Саме через імунну відповідь виникає вогнище демієлінізації - асептичне запалення в ділянці головного мозку, де розщеплюється мієлін. Через це з часом виникає загибель нейронів та атрофія головного мозку.
До кінця невідомо, чому виникає РС, який фактор в його патогенезі являється провідним та які супутні захворювання погіршують прогноз склерозу. Але очевидно є групи людей, які мають вищий ризик захворіти. І на них має бути направлений скринінг. До факторів ризику відносяться:
- Куріння.
- Стрес.
- Травми голови.
- Вакцинація проти гепатиту В.
- Зниження рівню сечової кислоти в крові.
Люди, у яких є один або більше факторів ризику, мають періодично консультуватись у невролога та проходити необхідні лабораторно-інструментальні обстеження.
Симптоматика РС дуже різноманітна та залежить в першу чергу від локалізації вогнищ демієлінізації. При пошкодженні кори головного мозку можуть виникати розлади вищої нервової діяльності - порушення пам’яті, мовлення, розпізнавання мови. При враженні мозочка виникає тремор або атаксія. При пошкодженні пірамідних шляхів - парези та атрофії м’язів кінцівок.Також нерідко виникає нетримання сечі, імперативні позиви до сечовипускання, сенсорна полінейропатія, погіршується мілка моторика.
Чи лікується розсіяний склероз?
На сьогоднішній день не існує радикального методу лікування РС. Основні задачі лікування включають купірування симптомів, вплив на вогнища запалення, імуносупресію та реабілітаційні заходи для покращення якості життя пацієнтів. Неможливо також точно сказати, скільки живуть пацієнти з встановленним діагнозом розсіяного склерозу. Адже існує багато форм хвороби, які мають різну агресивність.
В будь-якому випадку рання діагностика та спостереження у невролога дозволяють якомога довше стримувати прогресування хвороби та давати пацієнтам всі можливості для повноцінного щасливого життя.
У лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС доступна безвідсоткова оплата частинами.
Діагностика розсіяного склерозу в ЛДЦ «МЕДІЛЮКС»
Головний метод інструментальної діагностики на сьогоднішній день - МРТ. Але перед призначенням магнітно-резонансної томографії невропатолог детально збирає анамнез та проводить об’єктивну оцінку стану хворого. Адже в деяких випадках МРТ протипоказане, а в деяких - потрібне обстеження з контрастуванням для кращої візуалізації вогнищ демієлінізації.