Лікування хронічного панкреатиту у Вінниці

Запалення підшлункової залози або панкреатит входить в трійку найбільш розповсюджених захворювань органів черевної порожнини, включно з жовчнокам’яною хворобою та гастритом. Підшлункова виконує багато функцій – впливає на вуглеводний обмін, різноманітні ланки імунітету, а також процес травлення. Саме останній пункт являється причиною такого звичного, але вкрай агресивного захворювання як панкреатит.

Мало хто знає, але різні форми запалення підшлункової залози лікують спеціалісти різних профілів. Важкий гострий панкреатит лікує лікар інтенсивної терапії, ГП легкого ступеня – хірург, а хронічний панкреатит в більшості випадків відноситься до парафії гастроентеролога. Якщо ви періодично відчуваєте болі в животі або попереку, обов’язково дочитайте цей текст до кінця. А ще краще – запишіться на консультацію до гастроентеролога ЛДЦ МЕДІЛЮКС. І пам’ятайте, що своєчасне звернення до кваліфікованого спеціаліста попереджає розвиток неприємних ускладнень.

Типи панкреатиту

В усьому світі запалення підшлункової залози умовно розділяють на дві групи – гострих та хронічних. Чому умовно? Тому що зазвичай вони чергуються, а інколи стан органу являється проміжним. І все ж таки, між формами захворювання є принципова різниця:

 • Гострий панкреатит протікає швидко, з вираженою клінікою, дуже агресивно. Він супроводжується сильними болями, блюванням, падінням артеріального тиску, пітливістю, втратою свідомості та іншими загрозливими симптомами. Невчасно діагностований або підтриманий супутніми захворюваннями ГП призводить до важких ускладнень. І в ряді випадків потребує екстреного оперативного втручання. Саме тому гостре запалення лікують хірурги.
 • Хронічний панкреатит прогностично більш сприятливий. Він проявляється багатьма шлунково-кишковими проявами, про які ми скажемо нижче. Але загрозливі симптоми – це не про нього. Зазвичай ХП являється результатом перенесеного ГП, але буває і навпаки. Лікується переважно консервативно, гастроентерологами. А, так як ми сьогодні говоримо про захворювання гастроентерологічного профілю, далі мова піде виключно про ХП.

Що спричиняє хронічний панкреатит?

Причин безліч. Точніше, причина будь-якого панкреатиту одна єдина – аутоагресія з боку ферментів, які залоза виробляє для перетравлювання переважно білків, але також частково жирів та вуглеводів. А от факторів, які сприяють такій реакції, дійсно багато:

 • Найчастіше це системний прийом алкоголю. Доведено, що спиртні напої мають пряму та опосередковану дію щодо виникнення ХП. Пряма полягає в токсичному впливі на залозу, а опосередкована – в частому споживанні алкоголю з великою кількістю гострої, жирної та смаженої їжі.
 • До речі, аліментарний фактор – на другому місці по частоті. Сюди ж можна віднести наявність каменів в жовчному міхурі.
 • Серед менш розповсюджених факторів виділяють цукровий діабет з агресивним перебігом, ожиріння, травми живота та попереку, аномалії підшлункової залози.

Симптоми хронічного панкреатиту

На перший план виходять диспепсичні симптоми, тобто пов’язані з поганим функціонуванням шлунково-кишкового тракту та порушенням патерну травлення:

 • Нудота, не пов’язана з прийомами їжі, яка дуже важко коригується метоклопрамідом та іншими проперистальтичними препаратами.
 • Блювання, яке не приносить полегшення.
 • Проноси або стул з включеннями жиру, білкових волокон.
 • Постійний або періодичний тупий оперізуючий біль – в животі і попереку.
 • Втрата маси тіла та погіршення апетиту.
 • Провокування загострень погрішностями в харчуванні.

Діагностика і лікування хронічного панкреатиту в МЕДІЛЮКС

Діагностика ХП полягає в дослідженні крові для визначення рівня амілази. Також доволі інформативним методом при підозрі на цю хворобу є копрограма. Що стосується інструментальних методів дослідження, на першому місці стоять УЗД, КТ органів черевної порожнини з в/в контрастуванням та МРТ (знову ж таки, краще з контрастуванням). За допомогою РХПГ (ретроградної панкреатикохолецистографії) можна обстежити стан жовчних та підшлункових протоків. Якщо на зустрічі панкреатичного соку стоїть камінь, це неодмінно провокує напад гострого панкреатиту або хронічний больовий синдром з набряком підшлункової залози.

Лікування ХП в більшості випадків медикаментозне, але інколи пацієнти потребують хірургії. Наприклад, коли хронічний біль пов’язаний за утворенням каменів в протоку залози. Або коли в тканині наявна кіста, яка збільшується.

Гастроентеролог в МЕДІЛЮКС

Вараниця Галина Іванівна

Вараниця Галина Іванівна

Лікар-гастроентеролог вищої категорії

Наші ціни на послуги Лікаря-гастроентеролога в ЛДЦ МЕДІЛЮКС

Послуги гастроентеролога Ціна, грн
Консультація гастроентеролога
400
Коли ми працюємо

Графік роботи лікарів

Телефонуйте зараз!

0 (800) 330 130

дзвінки безкоштовні

Відгуки

Що про нас говорять наші відвідувачі:

Контакти

Запис онлайн та адреса
нашого медичного центру

Вінниця

Форма для запису