Як подолати стрес під час війни

Як подолати стрес під час війни – 3 простих техніки для самодопомоги

Савельєва Анжела Володимирівна, лікар-невропатолог

За оцінками спеціалістів, близько 15 000 000 українцям після війни знадобиться допомога невропатолога. 

У кожного з нас є прихований внутрішній ресурс. І ми можемо дещо зробити і самі, щоб упоратися зі стресом симптоми якого не тільки негативно впливають на психіку, але і руйнують фізичне здоров’я, збільшуючи ризики: 

  • Інфаркту,
  • Інсульту, 
  • Діабету, 
  • Різноманітних розладів травлення, 
  • Проблем зі шкірою, та інших.

Тому необхідно усвідомити, що стрес війни впливає на наш організм, і засвоїти декілька базових прийомів його подолання. 

Чого НЕ потрібно робити

  • «Розчинятися» у новинах. Чим гортати стрічку годинами чи «застигати» біля телевізора, посилюючи тривогу, рекомендуємо сісти на «інформаційну дієту» — виділяти новинам певний час та довіряти перевіреним джерелам. 
  • Відчувати себе жертвою. Краще, ніж шукати винних та запитувати себе, чому це сталося з вами, переключитися наприклад, на роботу. Можна стати волонтером, чи просто зайнятися прибиранням. 
  • Виснажувати себе. Замість перевантажуватися та переживати, слід налагодити режим наскільки це можливо. Повноцінний сон, здорова їжа, помірне фізичне навантаження допоможе пережити стрес та боротьба з ним стане значно простішою.

Як допомогти собі при стресі та тривозі

№1 – практикуйте «дихання життя». Робіть все на рахунок 4. Глибокий вдих через ніс, пауза, видих ротом, знову пауза. Повторіть протягом 1-2 хвилин. Ця дихальна техніка підвищує рівень вуглекислого газу у крові, усуває паніку та уповільнює серцебиття1

№2 — «заземліться». Використовуйте один прийом чи декілька, у будь-якому порядку. Підставте руки під прохолодну або теплу воду. Доторкніться до речей, що вас оточують. Притисніть п’яти до підлоги, максимально напружте м’язи, відчуйте під собою опору. 

№3 – скорчіть гримасу. Можете уявити, що бажаєте когось налякати. Залучайте міміку по максимуму – це повертає спокій та знижує напругу нервової системи. Особливо корисно застосовувати дітям.

Це далеко не всі можливості саморегуляції. Однак, не варто зволікати з візитом до лікаря-невропатолога, якщо ви відчуваєте, що не можете впоратися самі. Всім нам необхідно зберегти психіку та здоров’я, щоб дочекатись перемоги.

А ми у «Меділюкс» завжди готові допомогти. 

Література:

  1. https://www.osce.org/files/f/documents/a/a/430805.pdf